Nowoczesne i ekonomiczne systemy grzewcze

Nowoczesne i ekonomiczne systemy grzewcze

Firma Baron od wielu lat wykonuje instalacje grzewcze ścienno-podłogowe, będąc jednym z pionierów tych rozwiązań w naszym kraju. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu pragniemy podzielić się naszymi spostrzeżeniami.

Ogrzewanie/chłodzenie płaszczyznowe

Jedno z częściej kierowanych pytań dotyczy temperatury zasilania instalacji i związanego z tym unoszenia się kurzu i drobnoustrojów w pomieszczeniu. Jednak prawidłowo wykonana instalacja z temperaturą zasilania nie przekraczającą 35°C daje przyjemny komfort cieplny w pomieszczeniu i temperaturę około 21,5°C, jednocześnie eliminując ten problem. Dużo gorzej pod tym względem prezentuje się ogrzewanie grzejnikowe, gdzie temperatura zasilania dochodzi do 45-60°C.

Ogrzewanie płaszczyznowe jest znacznie bardziej energooszczędne od grzejnikowego. Uzyskanie niższej temperatury zasilania wymaga mniejszego nakładu energii. Jeżeli dodamy do tego efektywniejsze wykorzystanie uzyskanej temperatury oraz możliwość pracy źródła ciepła na stałym, jednakowym poziomie (bardziej efektywne i zwiększa jego żywotność), to uzyskamy wydatne korzyści finansowe.

Ogrzewanie płaszczyznowe można stosować w modernizowanych budynkach. Nie zawsze jednak taka zmiana jest konieczna. Jeżeli jest instalacja z przewodami o dużych średnicach i przewymiarowanymi grzejnikami, a temperatura zasilania nie musi przekraczać 45°C, zalecamy jedynie modernizację źródła ciepła, które przy dużej pojemności cieplnej takiej instalacji pracuje oszczędnie i ekologicznie. Zdarza się, że poradniki i wykonawcy namawiają do wymiany starych rur na nowe, o małych przekrojach i małej pojemności wodnej. Mała ilość wody w instalacji działa w tym przypadku niekorzystnie na stabilną pracę źródeł ciepła, zwiększa opory przepływu i jeśli dojdą do tego nieprzewymiarowane grzejniki, niby nowoczesna instalacja nie należy do oszczędnych.

Przy wyborze wykonawcy nie należy się sugerować jedynie ceną za m². Zdarza się bowiem, że oferta zawiera niższą cenę ze względu na niższą jakość materiałów, które w okresie eksploatacji mogą się wadliwie zachowywać. Może też wynikać z zastosowania mniejszej ilości materiałów niż zalecana. Wówczas pomieszczenie będzie niedogrzane, konieczne będzie podniesienie temperatury zasilania, co zwiększa zużycie energii, zmniejsza żywotność źródła ciepła, powoduje nierównomierny rozkład temperatury, a więc początkowy zysk przeradza się w późniejsze straty.

Pewną nowością w zakresie ogrzewania płaszczyznowego są płyty fundamentowe i stropy grzewcze. Firma BARON wykonuje już od kilku lat takie instalacje. Umieszczenie w płycie lub stropie systemu ogrzewania eliminuje konieczność wykonania dodatkowych prac instalacyjnych, izolacyjnych i posadzkowych, oraz znakomicie wykorzystuje zdolność masy betonu do akumulacji ciepła. O ile nagrzanie betonu wymaga pewnego nakładu energii, po osiągnięciu pożądanej temperatury konieczne jest jedynie jej utrzymywanie. Sumarycznie jest to energooszczędne rozwiązanie, pozwalające na uzyskanie dużego komfortu cieplnego.

Zasobnik buforowy BARON w instalacji grzewczej

Zbiornik buforowy BARON jest sercem każdej dobrze działającej instalacji grzewczej, umożliwia prawidłową i efektywną pracę kilku źródeł ciepła jednocześnie. Jego zastosowanie daje wiele korzyści. Zbiornik jest połączeniem akumulatora ciepła i podgrzewacza wody użytkowej. Wypełniony jest wodą, która służy do gromadzenia energii cieplnej z różnych źródeł. Najlepiej sprawdza się w instalacjach wykorzystujących odnawialne źródła energii, jednak może współpracować również z kotłami na paliwa stałe. W pierwszej kolejności wykorzystywana jest energia pochodząca z takich urządzeń jak kolektory słoneczne, pompa ciepła, kominek z płaszczem wodnym, a dopiero dalej, np. z kotła gazowego. Ogrzewanie wody użytkowej następuje w wydajnym wymienniku o małej pojemności i turbulentnym przepływie, dzięki czemu jest ona świeża, higieniczna, oraz nie występuje zjawisko osadzania się kamienia. Zaletą zasobnika BARON jest to, że duża pojemność umożliwia płynną pracę źródeł ciepła, mniejsze zużycie energii, co zwiększa ich żywotność. Gromadzona energia może być w prosty sposób wykorzystana w instalacjach ogrzewania płaszczyznowego. Większa ilość źródeł ciepła zwiększa niezależność energetyczną. Zbiornik buforowy BARON pozwala zatem na zmniejszenie kosztów ogrzewania z jednoczesnym ograniczeniem nakładu pracy oraz korzyścią dla środowiska.

Źródło: www.baron.com.pl


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *