Okna NorskStil wybrane do projektu „Dom Optymalny”

Okna NorskStil wybrane do projektu „Dom Optymalny” autorstwa Roberta Koniecznego

Budowa własnego domu zdarza się w życiu zazwyczaj tylko raz. Naturalnym jest więc, iż działając w obrębie konkretnego budżetu, przykładamy uwagę niemal do każdego niuansu konstrukcyjnego – wszystko po to, aby kolejne kilkadziesiąt lat spędzić w otoczeniu komfortowym i dopasowanym do naszych potrzeb, a jednocześnie możliwie jak najbardziej przystępnym pod względem ekonomicznym. Wyrazem troski o wymagania współczesnego inwestora jest projekt „Dom Optymalny” – przedsięwzięcie, które w najkorzystniejszy sposób godzi nakład początkowy, długofalowe koszty eksploatacji oraz estetykę i funkcjonalność obiektu. W modelowym domu jednorodzinnym, realizowanym według projektu Arch. Roberta Koniecznego, laureata m.in. prestiżowej nagrody House of the Year, znalazło się miejsce dla produktu marki OknoPlus – okna NorskStil.

Dobre wzorce od specjalistów

„Dom Optymalny” to projekt mający na celu stworzenie i popularyzowanie nowych standardów w polskim budownictwie jednorodzinnym, pozostających w zgodzie z postulatami idei zrównoważonego rozwoju. Przedsięwzięcie, którego pomysłodawcą jest miłośnik architektury i autor filmów o niej Tomasz Baron, a które na papier przelał utytułowany architekt Robert Konieczny, stanowi efekt współpracy wielu specjalistów z różnych dziedzin projektowych i inżynieryjnych. Owocem owych wysiłków będzie osiedle nowoczesnych, idealnych dla cztero- lub pięcioosobowej rodziny domów w miejscowości Radostowice w województwie śląskim. Obiekty powstające na działkach o powierzchni 820 mzaprojektowane zostały w duchu zrównoważonej architektury, dlatego do ich stworzenia wykorzystane zostaną rozwiązania estetyczne, ergonomiczne oraz spełniające podwyższone standardy energetyczne. – Współczesny inwestor pragnie mieszkać w domu optymalnym, tj. ekonomicznym, ale wygodnym i komfortowym. Przestronnym, ale nie marnującym przestrzeni. Nowoczesnym, ale szanującym lokalną tradycję i czerpiącym z dobrych wzorców sztuki budowlanej. Dającym ochronę, ale jednocześnie zapewniającym kontakt z przyrodą – ideę projektu wyjaśnia jego pomysłodawca, Tomasz Baron. – Wyboru konkretnych rozwiązań konstrukcyjnych i technologicznych dokonaliśmy na podstawie kompleksowych konsultacji w gronie specjalistów, opierając się przy tym na konieczności spełnienia 5 zadań energetycznych: zapewnienia ciepła zimą, ochrony przed przegrzaniem latem, stałego dopływu świeżego powietrza, odpowiedniej ilości światła oraz wytwarzania prądu na potrzeby gospodarstwa domowego – dodaje.

Okno optymalne

Jednym z najważniejszych wyzwań projektu było założenie, iż powstające obiekty mają być dostępne dla rodziny pragnącej wybudować sobie nowy dom. Zastosowane technologie powinny więc nie tylko wyróżniać się pod względem estetyki i funkcjonalności, ale być także przystępne cenowo oraz uzasadnione ekonomicznie. Zasada ta w dużej mierze dotyczyła stolarki okiennej – elementu konstrukcji, który posiada szczególny wpływ na standard energetyczny gotowego obiektu. W „Domu Optymalnym” autorstwa Arch. Roberta Koniecznego, rozwiązaniem spełniającym podwyższone wymagania energetyczne okazały się innowacyjne okna z serii NorskStil marki OknoPlus. Technologia ta, według założeń projektu, realizuje trzy bazowe role dla okien energooszczędnych:

  1. Dostarcza światło dzienne do wnętrza;

  2. Stanowi naturalną wentylację i izolację termiczną budynku;

  3. Umożliwia w efektywny sposób pasywne wykorzystanie energii solarnej.

To, co wyróżnia okna NorskStil, to wyjątkowo wysokie właściwości termoizolacyjne oraz innowacyjne rozwiązania technologiczne, które umożliwiają dopasowanie produktu do zróżnicowanych oczekiwań inwestora. Optymalizacja korzyści pozwoliła stworzyć okno, które z jednej strony gwarantuje wysoki komfort mieszkaniowy, a z drugiej – zmniejsza comiesięczne rachunki za ogrzewanie w sezonie grzewczym, samemu pozostając produktem przystępnym cenowo. Wśród korzyści, jakie oferuje okno NorskStil, autorzy projektu „Dom Optymalny” docenili m.in. zmniejszone zapotrzebowanie na oświetlenie sztuczne i energię grzewczą, a także zwiększenie stabilności energetycznej w razie wykorzystania elementów akumulujących. – Okna NorskStil w standardzie posiadają potrójne pakiety szybowe o grubości 48 mm, obudowane zaawansowanymi technologicznie profilami 6-komorowymi klasy A o szerokości 83 mm. W rezultacie okno cechuje m.in. wysoki współczynnik przepuszczalności światła Lt = 74% i izolacyjności termicznej Uw = 0,7 W/m?K – tłumaczy Izabela Tryba, Dyrektor Handlowy OknoPlus. – Rozwiązania technologiczne rodem ze skandynawskich domów pasywnych, w połączeniu z innowacjami pokroju potrójnego systemu uszczelek czy ukrytych zawiasów, pozwoliły stworzyć okno, które nie tylko chroni przed chłodem zimą, ale też przed przegrzewaniem pomieszczeń latem. Słowem: okno optymalne – podsumowuje ekspert OknoPlus.

Osiedle dla współczesnej rodziny

Wzorcowy Dom Optymalny powstanie w miejscowości Radostowice w województwie śląskim, na działce o powierzchni ok. 820 m?. Założenia to: wjazd od strony wschodniej, ściany w konstrukcji murowej, dach dwuspadowy drewniany, 6 okien dachowych, po 3 w połaci północnej i południowej, okna PVC 3-szybowe firmy Oknoplus z okuciami Winkhaus activPilot PADK/PADM, elektryczne napędy do okien D+H do zautomatyzowanej naturalnej wentylacji.

W następnej kolejności w sąsiedztwie domu wzorcowego powstanie kolejne pięć domów, budowanych w sposób zindywidualizowany – dostosowany do potrzeb nabywców/mieszkańców przez pracownię KWK Promes Roberta Koniecznego. Powstanie w ten sposób mini-osiedle na działce o łącznej powierzchni 6220 m?, w którym architekt i inwestor będą mieli możliwość zadbania o ład i estetykę przestrzeni wspólnej, a jednocześnie inwestor będzie miał wkład w dostosowanie domu do jego osobistych preferencji.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *