Jak zmieniły się ceny materiałów budowlanych w styczniu

Jak zmieniły się ceny materiałów budowlanych w styczniu

Z badań rynku dotyczących zmian trendów w sektorze materiałów budowlanych przeprowadzonych przez Grupę PSB wynika, że w styczniu 2010 r., w porównaniu do poprzedniego miesiąca, wzrosły w grupie chemii budowlanej (+3,1%) i w silikatach (+1,8%). Spadły ceny suchej zabudowy (-4,1%), pokryć i folii dachowych, rynien (-1,7%), izolacji wodochronnych (-1,3%), gazobetonów (-1,2%), drewna i materiałów drewnopodobnych (-0,8%) oraz izolacji termicznych (-0,1%).

Zanotowano w 2 grupach wzrost cen: instalacji i techniki grzewczej, kanalizacji, odwodnień, wentylacji (+1,6%) oraz cementu, wapna (+0,3%). Spadły ceny farb, lakierów, tapet (-0,9%). W pozostałych 4 grupach tej kategorii ceny nie zmieniły się.

Według danych GUS, w okresie od stycznia do grudnia 2009 r., w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego, ogółem wydano o 22,3% mniej pozwoleń na budowę mieszkań, a w kategorii mieszkania w budownictwie indywidualnym 9,1%. Podobna relacja zachodzi w zakresie mieszkań, których budowę rozpoczęto. W kategorii mieszkań ogółem spadek wyniósł 18,2%, natomiast w kategorii mieszkań w budownictwie indywidualnym zanotowano ujemną dynamikę 6,8%. Sytuacja po grudniu, zarówno w przypadku pozwoleń, jak i w kategorii mieszkań rozpoczętych nieznacznie polepszyła się, wobec notowanej po listopadzie.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *