Zmiany cen materiałów budowlanych w listopadzie 2009 r.

Zmiany cen materiałów budowlanych w listopadzie 2009 r.

W listopadzie 2009 r., w porównaniu do poprzedniego miesiąca, spadły ceny w 5 grupach towarowych, w 3 wzrosły, w 3 nie zmieniły się – wynika z badań przeprowadzonych przez pracowników Grupy PSB.

Dynamika zmian cen była niska – w gazobetonach, izolacji termicznej i chemii budowlanej mieściły się w przedziale spadkowym 0,5-1,8%, ceny izolacji wodochronnych wzrosły o 1,1%, a pokryć i folii dachowych, rynien o 0,1%. Jedynie w przypadku narzędzi i sprzętu budowlanego spadek sięgnął 3,5%, a w silikatach 3%. Natomiast sucha zabudowa wnętrz zdrożała o 3%. W kategorii „inne” zanotowano w 2 grupach niewielki spadek cen, w 2 grupach wzrost (w tym w cemencie i wapnie o 1,7%), a w 3 grupach ceny nie zmieniły się.

Według danych GUS, w okresie od I do X 2009 r., w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego, ogółem wydano o 24,2% mniej pozwoleń na budowę mieszkań, a w kategorii mieszkania w budownictwie indywidualnym -10,1%. Podobna relacja między dynamikami zachodzi w zakresie mieszkań, których budowę rozpoczęto. W kategorii mieszkań ogółem spadek wyniósł 21,9%, natomiast w kategorii mieszkań w budownictwie indywidualnym zanotowano ujemną dynamikę 7,7%. Sytuacja po październiku w pozwoleniach nieznacznie pogorszyła się, wobec notowanej po wrześniu, natomiast w kategoriach mieszkań rozpoczynanych uległa niewielkiej poprawie.

Spadek wobec poprzedniego miesiąca wynika z naturalnej sezonowości w budownictwie, spotęgowanej tym, że w październiku realizowano dużą część zamówień wrześniowych.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *