Rury PEX/AL/PEX Perfexim

Rury PEX/AL/PEX Perfexim

PerfektSystem to nowoczesny system firmy Perfexim do instalacji grzewczych ogrzewania grzejnikowego i podłogowego opary na bazie wielowarstwowych rur PEX/AL/PEX.

PerfektSystem to nowoczesny system firmy Perfexim przeznaczony do instalacji grzewczych (ogrzewania grzejnikowego i podłogowego) obejmujący rury wielowarstwowe PEX/AL/PEX wraz szerokim asortymentem złączek dostępnych w wersji do skręcania i zaprasowywania oraz kurków kulowych, kurków podłączeniowych, zaworów zwrotnych i grzejnikowych, zasuw, odpowietrzników automatycznych i pomp.

Rura wielowarstwowa PEX/AL/PEX

Podstawą systemu jest rura wielowarstwowa PEX/AL/PEX, która swoją nazwę zawdzięcza skrótom nazw materiałów użytych do jej produkcji. Składa się z trzech warstw podstawowych:

 • warstwy wierzchniej wykonanej z polietylenu sieciowanego PE-Xb,
 • warstwy środkowej wykonanej z aluminium o grubości 0,2 mm.Warstwa ta blokuje dyfuzję tlenu do instalacji, a także ma za zadanie niwelować niekorzystne właściwości polietylenu, czyli znaczne wydłużenia termiczne i pamięć kształtu,
 • warstwy wewnętrznej wykonanej z polietylenu sieciowanego PE-Xb.

Dodatkowo między tymi trzema warstwami znajdują się dwie warstwy antyadhezyjne, których zadaniem jest wiązanie całej rury w jedną zwartą konstrukcję i zapobieganie jej rozwarstwieniu przez cały czas eksploatacji instalacji.

Dane techniczne rury Perfekt System:

 • maksymalna temperatura pracy tmax = 95°C
 • maksymalna temperatura działająca krótkotrwale tmax = 120°C
 • maksymalne ciśnienie pracy pmax = 10 bar
 • minimalny promień gięcia r = 5לrednica zewnętrzna
 • współczynnik rozszerzalności liniowej k = 0,025 mm/mK
 • współczynnik przewodzenia ciepła = 0,45 W/mK, średnica 16×2,0 mm (×100 m, ×200 m), 20×2,0 mm (×100 m), 25×2,5 mm (×50 m).

Rura LASER-PERFEKT

Nowością w ofercie Perfexim jest rura typu PEX/AL/PEX występująca pod nazwą LASER-PERFEKT. Różni się ona od powyżej opisanej rury techniką zgrzewania – technologia laserowa eliminuje zgrzewanie rury na tak zwaną zakładkę, co w znaczny sposób zwiększa trwałość, a także szczelność rury.

Rura w otulinie

Rury wielowarstwowe Perfexim PEX/AL/PEX PN 10

Kolejną nowością wprowadzoną na stałe do asortymentu jest rura PEX/AL/PEX w otulinie wykonanej z pianki polietylenowej laminowanej na zewnątrz folią PE w kolorze czerwonym lub niebieskim. Otulina służy jako warstwa izolacyjna, do przewodów przeyłowych wody ciepłej i zimnej w budownictwie – do montażu podtynkowego. Dlaczego pianka polietylenowa? Otóż ze względu na zamknięto-komórkową budowę jest odporna na działanie wilgoci (nasiąkliwość po 7 dniach zanurzenia w wodzie nie przekracza 1%). Dodatkowo w związku z blokadą dyfuzji pary wodnej rura jest zabezpieczona przed skraplaniem się na jej powierzchni pary wodnej. Polietylen zachowuje swoje właściwości w temperaturze od –65°C do +95°C. Dodatkowo otuliny są zabezpieczone folią PE w kolorze czerwonym lub niebieskim, co chroni je przed uszkodzeniami mechanicznymi i działaniem zaprawy cementowo-wapiennej. Rura umieszczona jest w otulinie co dodatkowo tłumi drgania.

Podstawowe dane techniczne:

 • gęstość pozorna ze spienionego polietylenu 30–35 kg/m³
 • odporność na temperatury od –65°C do +95°C
 • współczynnik przewodzenia ciepła λ = 0,036 [W/mK]
 • skurcz wzdłużny w temperaturze 95°C poniżej 1,65%
 • współczynnik oporu dyfuzji pary wodnej μ 3500.

PPHU PERFEXIM Ltd Sp. z o.o.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *