Więźba dachowa z fabryki

Więźba dachowa z fabryki

Prefabrykacja w budownictwie ma coraz szersze zastosowanie. Jej główne zalety to oszczędność zużycia materiałów, skrócenie czasu trwania budowy, a także wysoka jakość wytwarzanych elementów.

Nie bez znaczenia jest również uniezależnienie procesu produkcji od warunków atmosferycznych. Ogólnie można powiedzieć, że jest jednym z podstawowych czynników postępu technicznego w budownictwie.
Zagadnienie prefabrykacji dotyczy również konstrukcji dachu – w Europie Zachodniej ok. 90% więźb pochodzi z zakładów prefabrykacji. Konstrukcja taka składa się z powtarzalnych elementów – wiązarów, które powstają z maszynowo przygotowanych kawałków tarcicy połączonych płytkami kolczastymi. Cały proces produkcji oparty jest o szczegółową dokumentację techniczną, każdy element poddany jest kontroli jakości. Oprócz tego w fabryce stosowane są materiały wysokiej jakości. Tarcica jest komorowo suszona, 4-stronnie strugana, poddana impregnacji oraz klasyfikowana pod względem wytrzymałościowym. Łączniki – płytki kolczaste posiadają wszelkie oznaczenia i certyfikaty określone w normach. Dodatkowym atutem jest zastosowanie zaawansowanego oprogramowania, które pozwala optymalizować zużycie materiału, a tym samym obniża koszty. Producenci wiązarów oferują swoim klientom również transport i montaż konstrukcji.

Sam etap montażu oparty jest o dokładną dokumentację, w której zawarte są wskazówki i wytyczne niezbędne do poprawnego umieszczenia konstrukcji na obiekcie.
Wznoszenie więźby trwa od 1 do 3 dni w przypadku domku jednorodzinnego. Wiązary są dostarczane na budowę w dniu montażu, więc nie ma obawy, że materiał ulegnie zniszczeniu lub kradzieży (więźba tradycyjna).

Nowe możliwości konstrukcyjne

W odróżnieniu od tradycyjnych wiązarów zbijanych, prefabrykowane konstrukcje łączone płytkami kolczastymi mogą mieć niemal nieograniczony kształt. Przynosi to cały szereg nowych możliwości w projektowaniu.
Zastosowanie wiązarów w budownictwie mieszkaniowym ma znaczący wpływ na całą konstrukcję budynku, a co za tym idzie, na koszt jego budowy.

W Polsce coraz większą popularnością cieszą się domy typu „bungalow”. Są to budynki jednokondygnacyjne, zwykle ze stropem betonowym/gęstożebrowym, na którym układana jest tradycyjna więźba ciesielska. Alternatywą jest zastosowanie wiązarów prefabrykowanych, co w dużym stopniu ogranicza koszt wykonania. Ma na to wpływ kilka czynników.

  1. Pas dolny wiązarów stanowi konstrukcję stropu.
    Eliminacja masywnego stropu znacznie obniża koszty. W praktyce za jego cenę klient może uzyskać całą więźbę oraz strop drewniany, który spełnia wszystkie wymagania normowe.
  2. Wiązary często nie potrzebują podparcia pośredniego.
    Wiązary pozwalają na uzyskiwanie większych rozpiętości niż strop tradycyjny, bez opierania konstrukcji dachu na ścianie wewnętrznej. W konsekwencji wszystkie ściany wewnątrz budynku mogą być wykonane w technologii lekkiej (tańsze rozwiązanie). Brak ściany konstrukcyjnej to również brak fundamentu pod nią, co także wpływa na koszty. Dodatkowo inwestor może dowolnie kształtować przestrzeń użytkową modyfikując układ ścian wewnętrznych. Jest to ważne, ponieważ kupując projekt często trudno przewidzieć , czy dany rozkład i przeznaczenie pomieszczeń jest optymalne.
  3. Mniejsze zużycie tarcicy.
    W porównaniu z tradycyjną więźbą zużycie tarcicy jest mniejsze o ok. 30%.
  4. Mniejsza praco- i czasochłonność wykonania konstrukcji.
    Wykonanie masywnego stropu oraz tradycyjnej więźby jest bardzo praco- i czasochłonne. Wpływa to na końcowy koszt budowy tych elementów. Zastosowanie prefabrykowanej więźby dachowej skraca czas jej wznoszenia do kilku dni. Na budowę przyjeżdżają gotowe elementy, które następnie ustawia się na konstrukcji. Montaż więźby w przypadku domu jednorodzinnego to zwykle 1-2 dni. Zastępując strop betonowy konstrukcją wiązarową możemy budować nawet przy silnych mrozach.
  5. Dodatkowe pomieszczenie gospodarcze.
    Bardzo często można wygospodarować w konstrukcji prefabrykowanej więźby dodatkową przestrzeń. Może być ona przeznaczona na pokój, siłownię czy przysłowiową „graciarnię”. Wejście na strych można umieścić w domu lub w przyległym garażu. Łatwy dostęp do strychu zapewnią składane schody.

Wbrew często spotykanym opiniom wiązary są znakomitym rozwiązaniem również na domy z poddaszem mieszkalnym. Pozwalają one uzyskać powierzchnię użytkową bez słupów.

Zakup prefabrykowanej więźby dachowej

Więźbę z płytkami kolczastymi można zamawiać w zakładzie prefabrykacji zarówno wtedy, gdy taka konstrukcja jest już zawarta w projekcie, jak też gdy ma ona być zamianą istniejących rozwiązań. Producenci wiązarów posiadają własne biura projektowe, które mogą dokonać wszelkich niezbędnych zmian.
W cenie więźby oferowanej przez zakład prefabrykacji są zawarte: materiały na wiązary (płytki, tarcica), stężenia, okucia ciesielskie oraz montaż (zależnie od umowy). Dostawca i wykonawca więźby – zakład przemysłowy udziela wiarygodnej gwarancji na dostarczoną konstrukcję dachową.

Mitek Industries Polska Sp. z o. o.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *