Dostępność nowoczesnych materiałów budowlanych trwale zmieniła myślenie o budynkach drewnianych. Za ich pomocą obiekt, którego konstrukcja niemal całkowicie wykonana jest z drewna, do złudzenia może przypominać dom murowany. Zasada ta dotyczy zarówno wyglądu zewnętrznego budynku, jak i wykończenia jego ścian wewnętrznych.
Nie jesteśmy skazani na drewno. Tylko od nas zależy, jak dużą część wnętrza domu pozostawimy naturalnie drewnianą. Na pozostałych ścianach możemy mieć tapety lub płytki klinkierowe, a w łazience i w kuchni – glazurę. Nie ma znaczenia, czy nasz budynek jest wykonany w konstrukcji szkieletowej czy z bali. W obu przypadkach możemy pokusić się o dowolną aranżację ścian.
Dla inwestorów istotne jest również to, iż z decyzją, jak ostatecznie będzie wyglądał ich dom, mogą poczekać niemal do końcowej fazy budowy. Mają więc czas, aby stworzyć dowolne wnętrze, które spełni ich oczekiwania funkcjonalne i estetyczne. Przyjrzyjmy się więc z uwagą, jakie rozwiązania w zakresie wykończenia ścian wewnętrznych w domach drewnianych oferuje nam rynek.
Ważne, co do środka
O tym, czy dana substancja jest przeznaczona do ochrony drewna w środku czy na zewnątrz budynku, informuje nas producent. Materiały, których używamy do wykończenia ścian wewnętrznych, zasadniczo różnią się od tych stosowanych na zewnątrz. Wynika to przede wszystkim z funkcji, jaką mają spełniać.
Impregnaty, farby i lakiery do użytku zewnętrznego muszą być przede wszystkim odporne na działanie czynników atmosferycznych, takich jak słońce, mróz i deszcz. Ma to tym większe znaczenie, jeśli chcemy, aby elewacja budynku była wykonana całkowicie z drewna. Ten naturalny surowiec, bez właściwego zabezpieczenia, na przykład pod wpływem słońca szarzeje, płowieje i pęka. Impregnaty powinny również chronić drewno przed szkodnikami, np. kornikami oraz pleśnią i grzybami.
Z kolei we wnętrzu budynku stosujemy takie środki, jak: impregnaty, lakiery, bejce i oleje. Warto pamiętać, że drewno, które trafia do nas od producenta, nie jest materiałem surowym. Już wcześniej zostało nasączone substancjami ochronnymi i konserwującymi, a wiele procesów impregnujących przeprowadzonych zostało pod ciśnieniem, w specjalnie przygotowanych kadziach.
Funkcjonalny „gipso-karton”
Jeśli nie chcemy mieć w budynku wyłącznie drewnianych ścian, a marzą nam się np. tapety, niezbędne będzie wykorzystanie specjalnego materiału wykończeniowego. Jest nim płyta gipsowo kartonowa, umożliwiająca wykończenie wnętrz budynków drewnianych w dowolny sposób. Powszechnie stosuje się ją w domach o konstrukcji szkieletowej, których wnętrze może być wykończone nią w całości.
Jeśli zależy nam na pokryciu „gipso-kartonem” części ścian w domu z bali, np. w łazience czy kuchni, musimy zaopatrzyć się w metalowe stelaże, w kształcie litery U lub C, do których przykręca się płytę. Zanim położymy na niej tapetę, farbę, płytki ceramiczne lub cegły klinkierowe, ścianę należy zaszpachlować i pomalować podkładem.
Technologia oparta na płytach gipsowo kartonowych praktycznie eliminuje uciążliwe prace mokre, typowe przy wykańczaniu tradycyjnych domów murowanych. Pozwala ona również dość szybko, zaraz po zakończeniu prac budowlanych, zamieszkać w domu. Niestety, płyty mają również swoje wady, a mianowicie niską wytrzymałość na uszkodzenia, niewielką odporność na obciążenia oraz słabą dźwiękoszczelność. Kiedy zatem myślimy o zawieszeniu szafek w kuchni czy łazience, warto jeszcze na etapie stawiania konstrukcji szkieletowej, zamontować w wybranym miejscu dodatkowe profile wzmacniające. Innym rozwiązaniem tego problemu jest ułożenie na ścianie dwóch warstw płyt gipsowo-kartonowych lub wykorzystanie bardziej trwałych płyt gipsowo włóknistych. Musimy również zwrócić uwagę na prawidłowy montaż płyt.
Dodaj komentarz