Moda na urządzone ze smakiem wnętrza ma również swój aspekt funkcjonalny. Współcześnie projektowane grzejniki, a także nowoczesne instalacje grzewcze, nie psują estetycznej harmonii przestrzeni. Co więcej, ogrzewając są praktycznie niewidoczne, a gdy nie można ich ukryć, zaskakują wyszukaną formą i designem.
Dom, w którym na wszelkie możliwe sposoby ukrywamy mało atrakcyjną formę grzejników, nie kojarzy się z niczym eleganckim. Świadomość, że jeden źle dobrany element może zniszczyć cały nasz trud, włożony w aranżację wnętrza, również nie napawa optymizmem. Jednak era wstydliwie chowanych za kanapą kaloryferów już dawno minęła. W ich miejscu pojawiły się grzejniki o finezyjnych liniach oraz ogrzewanie podłogowe, ścienne i fundamentowe, co bez wątpienia zadowoli miłośników najnowocześniejszych rozwiązań.
Moc z kotła
W jednym pomieszczeniu możemy bez problemu zastosować kilka rodzajów ogrzewania, które będą się wzajemnie uzupełniać. Zawieszony na ścianie grzejnik, hojnie oddający swe ciepło podczas zimy, jest w tym „termicznym” łańcuchu ostatnim ogniwem. Aby cieszyć się jego obecnością, musimy najpierw wybrać sposób dostarczenia do niego ciepła. Swą „sprawczą” moc grzejniki czerpią najczęściej z kotłów grzewczych, wśród których, w zależności od wybranego nośnika energii, wyróżniamy kotły: na paliwo stałe, olejowe, gazowe i elektryczne.
Rozmiar ma znaczenie
Decydując się na ogrzewanie domu za pomocą grzejników, możemy wybrać grzejniki żeberkowe (coraz rzadziej używane), płytowe i konwektorowe, do których zaliczamy modele o budowie drabinkowej lub wykonane z konglomeratów kamiennych. Przed zakupem zastanówmy się, gdzie dokładnie chcemy je umieścić, jaka będzie powierzchnia ogrzewanego pomieszczenia, przybliżona temperatura wody z c.o. oraz jakie, w związku z tymi uwarunkowaniami, grzejniki powinny mieć wymiary. Aby uniknąć błędów w obliczeniach, o pomoc w wyborze mocy, wielkości i typu grzejnika najlepiej zapytać fachowca. W przypadku grzejników wodnych poleca się modele o małej pojemności, dzięki czemu łatwiej i szybciej będzie można regulować temperaturę pomieszczenia. Jeśli chodzi o podłączenie grzejników do instalacji, producenci oferują nam trzy jego sposoby: dolny, boczny i krzyżowy. Pierwsze dwa typy zasilane są wodą, która doprowadzana i odprowadzana jest króćcami, znajdującymi się w dole lub z boku grzejnika. W zasilaniu krzyżowym natomiast króćce montowane są po przeciwległych stronach grzejnika.
Do wyboru, do koloru
Jednym z najczęściej wybieranych modeli są grzejniki płytowe, które pasują praktycznie do każdego rodzaju wnętrza. Jest to najbardziej uniwersalny typ grzejników, gdyż może współpracować z każdym rodzajem instalacji c.o. Należy przy tym pamiętać, że jeśli kocioł zasilany jest paliwem stałym, ze względów bezpieczeństwa, instalacja powinna zostać wyposażona w otwarte naczynie wzbiorcze. Spośród grzejników płytowych do wyboru mamy produkty o powierzchni matowej lub błyszczącej, z gładką lub falistą płytą przednią, a także w wielu kolorach. Niektórzy producenci oferują możliwość nakładania na płytę bazową przedniej płyty dekoracyjnej, dzięki czemu formę grzejnika możemy dostosować do charakteru pomieszczenia. Różnorodność ta sprawia, że mogą one ciekawie komponować się z wnętrzami w najróżniejszych stylach.
Grzejnik płytowy z odpowietrznikiem, który odpowiedzialny jest za odprowadzanie nagromadzonych w jego wnętrzu pęcherzyków powietrza, powinien być montowany pod niewielkim kątem. Zabieg ten w przyszłości ułatwi nam odpowietrzanie kaloryfera.
Po szczeblach drabiny
Ściany wnętrz łazienkowych zdobią najczęściej grzejniki drabinkowe (rurkowe), które dzięki swojej budowie, mogą być wykorzystywane do suszenia prania i wilgotnych ręczników. Grzejniki łazienkowe najczęściej zbudowane są z dwóch pionowych kolektorów, czyli przewodów doprowadzających i odprowadzających wodę, połączonych szeregiem kolektorów poziomych, tworzących drabinkę. W wersji bardziej dekoracyjnej drabinka może przybierać różne formy, np. asymetryczne, spiralne lub faliste. Można również spotkać grzejniki zbudowane z jednej, przewodzącej ciepłą wodę, rury wygiętej pod różnymi kątami. W zależności od wystroju wnętrza, oprócz kształtu, możemy również wybrać barwę grzejnika. Wówczas zamiast tradycyjnej drabinki, ścianę w łazience może zdobić nietypowa rzeźba o efektownym kształcie i kolorze. Zdarza się, że grzejnik łazienkowy potrzebny jest również poza sezonem grzewczym, gdy np. chcemy wysuszyć pranie lub zmniejszyć wilgotność wnętrza. W takich wypadkach sprawdzają się grzejniki wodno elektryczne lub półelektryczne. Minusem takiego rozwiązania jest to, że grzejniki zasilane prądem mają zwykle słabszą moc, a ich podłączenie wymaga zachowania niezbędnych odległości od dystrybutorów wody oraz zamontowania, dla bezpieczeństwa, gniazdka z uziemieniem.
Dodaj komentarz