Od decyzji o wyborze paliwa i sposobu ogrzewania zależy, czy w naszym domu zimą będzie ciepło oraz ile przyjdzie nam wydać na jego utrzymanie. Dobrze jest podjąć tę decyzję, zanim rozpoczniemy budowę. Wpłynie ona bowiem na tak istotne kwestie, jak znalezienie specjalnego pomieszczenia na kotłownię, miejsca na zbiornik paliwa czy też budowy składu na opał.
W budownictwie jednorodzinnym trudno ogólnie mówić o najlepszym sposobie ogrzewania domu, gdyż taki po prostu nie istnieje. Zapotrzebowanie na energię cieplną, możliwości techniczne, wielkość posesji, na której stoi dom, a także odległość od sieci gazowej oto jedne z wielu czynników, decydujących o wyborze najdogodniejszej formy ogrzewania. Z tego powodu rozważania o tym, w jaki sposób ogrzejemy nasz dom, powinniśmy rozpocząć od wyboru paliwa. Musimy przeanalizować jego dostępność i możliwości późniejszego magazynowania. Nie bez znaczenia są też wydatki, które poniesiemy na instalację grzewczą, czasochłonność oraz koszty eksploatacji.
Paliwo z rury
Najmniej kłopotliwy w użytkowaniu jest gaz ziemny. Korzystanie z niego nie jest uwarunkowane posiadaniem specjalnych zbiorników, ani koniecznością wygospodarowania miejsca do ich przechowywania. W zasadzie niekoniecznie musimy mieć też osobne pomieszczenie na kotłownię. W sprzedaży dostępne są bezobsługowe kotły wiszące, z zamkniętą komorą spalania, które zajmują niewiele miejsca i możemy zainstalować je w kuchni, łazience, a nawet na poddaszu. Zaletą gazu ziemnego jest także to, że płaci się tylko za ilości faktycznie zużyte. Musimy jednak już na początku budowy wykonać pewne kroki, by z niego korzystać, ponieważ podłączenie się do instalacji gazowej wymaga najpierw stosownego zezwolenia, a później umieszczenia rur pod ziemią.
Olej opałowy
Niestety, nie wszędzie możemy mieć dostęp do sieci gazowej. Wówczas alternatywą może być olej opałowy lub gaz płynny. W obu tych przypadkach koniecznie musimy pomyśleć o tym, gdzie będziemy je składowali, a także przeznaczyć specjalne pomieszczenie na kotłownię. Powinniśmy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że oba te paliwa wymagają nie tylko różnych urządzeń grzewczych, ale też innych warunków ich magazynowania.
Zgodnie z przepisami, zarówno kotłownie olejowe, jak i te na gaz płynny muszą być pomieszczeniami, w których podłoga wykonana jest z niepalnych materiałów. Bardzo ważna jest też ich właściwa wentylacja grawitacyjna, zapewniająca niezbędny dopływ powietrza oraz usuwająca z pomieszczenia wszystkie szkodliwe produkty spalania. Wielkość kotłowni uzależniona jest od tego, jak duży będzie kocioł i zbiornik na ciepłą wodę użytkową.
Istotne jest również, czy będziemy chcieli w tym samym pomieszczeniu, w którym jest zainstalowany kocioł, magazynować paliwo. W przypadku oleju opałowego jest to dozwolone tylko wtedy, gdy pojemność zbiorników nie przekracza tysiąca litrów oraz spełnione są dodatkowe warunki takie, jak oddzielenie kotła od zbiornika dodatkową, szerszą od niego o 60 i wyższą o 30 cm, ścianą oraz zachowanie między nimi odległości minimum 1 metra. Jeśli nie ma możliwości spełnienia tych warunków, na magazynowanie oleju musimy przeznaczyć osobne pomieszczenie.
Niezależnie od tego gdzie w naszym domu będzie magazyn oleju, należy pamiętać o zachowaniu bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Można składować go wyłącznie w piwnicy lub na najniższej kondygnacji budynku, w pomieszczeniach z wydzieloną strefą pożarową, oddzielonych od innych wnętrz ścianami i stropami o odporności ogniowej co najmniej 60 minut. Magazyn oleju musi być odpowiednio wentylowany, a prowadzące do niego drzwi – samoczynnie zamykać oraz otwierać na zewnątrz. W pomieszczeniach, w których przechowuje się olej opałowy, konieczna jest odpowiednia wentylacja, zapewniająca od dwóch do czterech wymian powietrza na godzinę. Z tych względów tak ważne jest uwzględnienie miejsca magazynowania oleju w projektach instalacji wentylacyjnej.
Jeżeli do przechowywania paliwa zastosujemy zbiorniki jednopłaszczowe, będziemy musieli wybudować wannę wychwytującą. W przypadku nieszczelności zbiornika zabezpieczy ona olej przed rozlewaniem się po pomieszczeniu. W przypadku zbiorników dwupłaszczowych wanna wychwytująca nie jest konieczna, ponieważ zbudowane są one z dwóch zbiorników – zewnętrznego i wewnętrznego, co daje wystarczające zabezpieczenie przed wyciekiem paliwa.
Mniej kłopotliwe, a przy tym nie zajmujące miejsca w domu, jest umieszczenie zbiorników na olej na zewnątrz budynku. Mogą być one instalowane zarówno nad ziemią, jak i pod jej powierzchnią.
Dodaj komentarz