Solidne drzwi zewnętrzne stanowią rodzaj blokady, zapewniającej bezpieczeństwo i chroniącej dom przed nieproszonymi gośćmi. Za to obecność drzwi we wnętrzu może nie zabrania wyraźnie wstępu, ale dyskretnie sugeruje, że chcemy strzec swojej intymności. Kiedy są zamknięte, należy zapukać…
Drzwi zewnętrzne to jeden z pierwszych zakupów, jakiego dokonują właściciele nowo wybudowanego domu. Jeszcze przed rozpoczęciem prac wykończeniowych, ekipa montująca zamyka wnętrze budynku wybranym przez nas skrzydłem. Rozważając właściwości, jakimi powinny charakteryzować się drzwi wejściowe, nie zapomnijmy o ich wyglądzie. Niech ładnie korespondują z zewnętrzną szatą budynku, dachem, bramą garażową oraz wnętrzem. Poza ochroną pełnią przecież rolę łącznika dwóch światów – tego, co wyobrażamy sobie naciskając dzwonek, z tym, co zobaczymy w środku.
Modna stolarka
Producenci stolarki drzwiowej oferują szerokie możliwości wyboru drzwi, zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Możemy zdecydować się na skrzydła wykonane, np.: z drewna, materiału drewnopochodnego, PVC, aluminium, stali lub włókna szklanego. Każdy z tych materiałów dostępny jest w szerokiej gamie kolorystycznej i w różnych wzorach, dzięki czemu łatwo jest zespolić go z wyglądem posesji i wystrojem poszczególnych pomieszczeń. Niektórzy producenci oferują również możliwość dwukolorowego wykończenia drzwi zewnętrznych, tak aby idealnie harmonizowały z otoczeniem i stylistyką wnętrza.
Drzwi zewnętrzne występują w postaci pełnej lub z przeszkleniami. Kruchy materiał, jakim jest szyba, w czasach zaawansowanych technologicznie rozwiązań (zbrojenie, hartowanie szkła) staje się materiałem praktycznie nie do pokonania dla włamywacza. Właściciele mogą zdecydować się na ozdobienie drzwi podłużnym lub kwadratowym otworem bądź też pokusić się o bardziej fantazyjne rozwiązania, takie jak barwne witraże, nadające całemu wejściu indywidualny charakter. W tym wypadku najlepiej sprawdzają się drzwi wykonywane na miarę, o których kształcie (np. prostokątne, półokrągłe), liczbie skrzydeł i ich wielkości, a także rodzaju i charakterze naświetli można zadecydować wedle swoich potrzeb.
Ochrona przed hałasem
Idealnie dobrane drzwi zewnętrzne powinny być odporne na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych, jak deszcz, wiatr, silne nasłonecznienie czy mróz. Muszą one także spełniać szereg wymagań technicznych, zapewniających dobrą izolację termiczną i akustyczną. Wartość współczynnika przenikania ciepła U nie powinna być wyższa niż 2,6 W/(m²K). Zastosowany do izolacji cieplnej materiał (np. styropian, wełna mineralna, pianka poliuretanowa) będzie pełnił również funkcję izolacji akustycznej, której wartość z reguły oscyluje pomiędzy 30–45 dB. Im wyższy będzie współczynnik Rw, określający izolację akustyczną, tym lepsza będzie dźwiękochłonność drzwi. Zwróćmy uwagę, aby drzwi wyposażone były w specjalną uszczelkę (z gumy, termoplastycznego tworzywa sztucznego lub silikonu), która wyciszy hałasy dobiegające z zewnątrz. Uszczelka, aby dobrze spełniała swoje zadanie, powinna być zamocowana na całym obwodzie skrzydła.
Bezpieczeństwo i wzmocnienia
Bezpieczeństwo drzwi określają klasy odporności A, B i C. Ale tylko ta ostatnia odnosi się do drzwi antywłamaniowych, o czym świadczy certyfikat wydawany przez producenta. Często tego rodzaju zakup uprawnia nas do zniżek podczas ubezpieczania domu. Solidne, czyli atestowane, drzwi antywłamaniowe wzmocnione są stalową blachą lub prętami oraz wyposażone w bolce antywłamaniowe, które po przekręceniu zamka wsuwają się w otwory ościeżnicy przynajmniej w trzech miejscach. Zabieg ten sprawia, że ich wyważenie jest właściwie niemożliwe. Pamiętajmy jednak, że nawet najlepszej jakości drzwi antywłamaniowe, przy kiepskim montażu mogą nie wypełnić swojej misji ochronnej. W modelach atestowanych znajdują się specjalne kotwy, którymi przytwierdza się futrynę do ściany. Całość uszczelnia się materiałem wypełniającym, pianką lub betonem. Montaż drzwi wejściowych najlepiej jest powierzyć ekipie, posiadającej specjalne uprawnienia. Tylko to daje nam gwarancję, że całość zostanie dobrze wykonana.
Twierdza nie do zdobycia
Podstawowym elementem, dzięki któremu właściciel domu bezstresowo pojedzie do pracy, na weekendowy wypad czy dłuższe wakacje, jest oczywiście zamek antywłamaniowy. Najlepiej z atestem. Choć jest on z powodu atestu nieco droższy, odporny jest na włamanie za pomocą wytrychu i nawierceń. Zamki antywłamaniowe, tak jak drzwi, powinny posiadać atest bezpieczeństwa, również oznaczony literą C. Ta najwyższa kategoria gwarantuje, że sforsowanie zamka zajmie włamywaczowi więcej niż 6 minut. Eksperci zalecają, aby w zwykłych drzwiach zewnętrznych zdecydować się na montaż maksymalnie trzech zamków. Większa ich ilość mogłaby osłabić konstrukcję drzwi. Natomiast w drzwiach antywłamaniowych wystarczy jeden zamek centralny, wyposażony w bolce antywyważeniowe i drugi zwykły, używany podczas obecności domowników. Gospodarze, którzy szczególnie martwią się o bezpieczeństwo swojej rodziny i mienia, mogą zdecydować się na wybór atestowanego zamka, współpracującego z systemem alarmowym. Po uruchomieniu specjalnej czujki, alarm włącza się, gdy ktoś na siłę próbuje wtargnąć do środka. Dobrym rozwiązaniem w kwestii bezpieczeństwa jest również montaż tzw. sztywnego łańcucha, który pozwala na uchylenie drzwi zewnętrznych i zablokowanie ich tak, aby uniemożliwić wejście do wnętrza domu.
Dobre zawieszenie
Wybór materiału na ościeżnice w przypadku drzwi wewnętrznych nie ma większego znaczenia. Zwykle uzależniony jest od rodzaju skrzydeł drzwiowych. W drzwiach zewnętrznych, antywłamaniowych, ościeżnica kupowana w komplecie ze skrzydłem wykonana jest ze stali, a często dodatkowo montowana w specjalnej ramie usztywniającej.
Najlepiej, jeśli drzwi wyposażone będą w trzy zawiasy, gwarantujące dobre umocowanie skrzydła na ościeżnicy. Zawiasy muszą być tak skonstruowane, aby podczas próby włamania nie pozwoliły na wyjęcie drzwi z futryny. Często są wyposażone w specjalne wzmocnienia, uniemożliwiające ich przecięcie lub bolce, które nawet w przypadku przecięcia, nadal utrzymują skrzydło drzwiowe w ościeżnicy. Obecnie popularne stały się drzwi bezprzylgowe, wyposażone w zawiasy, które umożliwiają całkowite otworzenie drzwi (180°). Dzięki ich montażowi w specjalnych wgłębieniach w skrzydle drzwiowym, po zamknięciu drzwi i futryna stanowią jednolitą płaszczyznę. Ma to swoje znaczenie nie tylko w kwestii estetyki, ale i bezpieczeństwa użytkowania, gdyż uniemożliwia włożenie palców między drzwi a futrynę. W drzwiach antywłamaniowych zawiasy, ukryte w skrzydle drzwiowym, są zupełnie niewidoczne, co znacznie utrudnia wyważenie drzwi.
Szklane cacko
We wnętrzu, tak jak w przypadku drzwi zewnętrznych, możemy zastosować drzwi z przeszkleniami. Kształt, wielkość i liczbę szybek dobieramy wedle uznania i stylu, w jakim urządzamy poszczególne pomieszczenia. Drzwi z bogato zdobionymi przeszkleniami sprawdzą się w domach klasycznych, a otwory w formie bulajów to idealne towarzystwo dla stylu awangardowego. Małe przeszklenia zwykle pojawiają się przy łazienkach i toaletach, większe przy sypialniach i innych pokojach. Pomieszczenia techniczne i gospodarcze najczęściej zamyka się drzwiami pełnymi. Często spotykanym rozwiązaniem, zwłaszcza w nowoczesnym budownictwie, jest oddzielenie dwóch stref za pomocą drzwi szklanych. Materiał ten ładnie koresponduje z minimalistycznym wystrojem wnętrz, z dodatkami w stylu high tech, a na zasadzie estetycznego kontrastu – również z elementami drewnianymi. Jednorodną szklaną płaszczyznę można też „przeciąć” pasami drewna, pleksi czy lustra lub pokryć ornamentem.
Przesuń się
Miejsca reprezentacyjne, takie jak hol, salon, kuchnia i jadalnia, we współczesnym budownictwie mieszkalnym są często otwarte lub połączone ze sobą. Praktycznym, ale i estetycznym, rozwiązaniem w takich strefach jest zastosowanie szerokich drzwi przesuwnych, które w zależności od potrzeby pozwolą otworzyć poszczególne pomieszczenia na siebie, powiększając w ten sposób powierzchnię użytkową. Mogą one także pełnić funkcję ruchomej „ścianki” działowej. W tym drugim wypadku są rozwiązaniem o tyle funkcjonalnym, że skutecznie zatrzymają intensywne zapachy płynące z kuchni czy też głośne rozmowy i muzykę z salonu. Drzwi przesuwne montowane są na pojedynczej, górnej szynie lub na podwójnej, widocznej w suficie i posadzce. Jedna duża tafla bądź dwie mniejsze mogą po rozsunięciu być widoczne na ścianie lub ukryte w zabudowie. Oba rozwiązania są często spotykane, a ich wybór zależy od metrażu i charakteru wnętrza.
Dodaj komentarz