Zanim wybierzemy okna i drzwi do budynku z drewna, dobrze się zastanówmy. Właściwie dobrana stolarka pozwala bowiem zachować korzystny mikroklimat we wnętrzach, zabezpiecza przed utratą ciepła, hałasem i intruzami. Stanowi też niezwykle cenną ozdobę, a przede wszystkim wpływa na estetyczną spójność całej konstrukcji.
Coraz więcej budujemy z drewna. Domy, restauracje, pensjonaty – jest to nie tylko ukłon w stronę natury i uznanie zalet zdrowotnych, płynących z intensywnego obcowania z nią, ale przede wszystkim oszczędność. Koszt wybudowania obiektu o konstrukcji ze szkieletu drewnianego może być niższy od tego, jaki poniesiemy stawiając tradycyjny, murowany dom. Jednak to nie jedyna zaleta budynków wykonanych z drewna. W ich wnętrzach bowiem wytwarza się bardzo korzystny, ceniony przez zwolenników tego typu budownictwa, mikroklimat. Jest on możliwy dzięki temu, że drewno to materiał, który „oddycha”, a jednocześnie chroni przed wpływem takich czynników zewnętrznych, jak chłód czy wilgoć. Domy drewniane docenią szczególnie przeciwnicy mieszkania w zbyt szczelnych budynkach, w których brakuje odpowiedniej wymiany powietrza. Drewno w naturalny sposób eliminuje ten problem.
Drewniane oczy
Myśląc o budynkach drewnianych, trudno nam sobie wyobrazić stolarkę inną, niż drewnianą. Do tego typu budownictwa z reguły nie zaleca się okien plastikowych czy aluminiowych, co ma związek ze specyficzną kondycją drewnianych obiektów. Okna plastikowe mogą zniweczyć cały efekt, jaki chcielibyśmy osiągnąć. Ponadto konstrukcje z bali, jako że są wykonane z organicznego surowca, mają tendencje do osiadania. Jest to zjawisko typowe dla tego rodzaju budownictwa. Z tego powodu plastikowe okna, pod wpływem nacisku, mogą ulegać odkształceniom. W późniejszym okresie eksploatacji budynku może stać się to uciążliwe, a niekiedy nawet zmusić nas do wymiany stolarki otworowej. Znacznie lepiej sprawdzą się zatem okna drewniane, które łatwiej jest regulować i poprawiać. Mimo tych niedogodności, niektórzy inwestorzy decydują się na okna wykonane z PCW. Kieruje nimi przede wszystkim oszczędność, gdyż okna plastikowe są tańsze od drewnianych. W takim wypadku, aby zachować spójność estetyczną budynku, dobrym rozwiązaniem jest zamówienie okien z PCW, których profile pokryte będą okleiną imitującą drewno.
Wolność wyboru
Często zastanawiamy się, czy dostępne na rynku drewniane okna, drzwi i bramy garażowe będą odpowiednie dla naszego budynku? Budownictwo murowane i drewniane zasadniczo różni się w zakresie konstrukcji, struktury i sposobu wykonania poszczególnych elementów. Niemniej jednak konstrukcja obiektów z drewna jest wystarczająco stabilna, aby zamontować w niej wszystkie, dostępne na rynku elementy stolarki okiennej. Bez obaw, że drewniana ściana nie wytrzyma ciężaru, nawet najbardziej złożonego pod względem konstrukcyjnym, okna. Równie dowolny, jak wybór typów stolarki okiennej, jest sposób jej rozmieszczenia w budynku. Pamiętajmy przy tym, że spora część bram i drzwi wymaga dodatkowych wzmocnień i zabezpieczeń, które trzeba uwzględnić jeszcze na etapie projektowym domu. Jeśli ściana nie jest wystarczająco wytrzymała, w celu poprawy jej twardości, stosuje się dodatkowe usztywnienia.
Króluje sosna i mahoń
Właściciele budynków stawianych z bali przy wyborze stolarki zazwyczaj decydują się na okna wykonane z drewna sosnowego lub mahoniowego, które są również dobrze znane w budownictwie tradycyjnym, murowanym. Są to zwykle okna o konstrukcji rozwiernej lub rozwierno uchylnej, jedno- lub dwuskrzydłowe. Ich wybór zależy przede wszystkim od ogólnej koncepcji domu, a także potrzeb i fantazji przyszłych domowników. Możemy pokusić się też o wstawienie szprosów wewnątrzszybowych. Zdecydowanie poprawiają one wygląd okien, ale też mają znaczący wpływ na odbiór estetyczny całego budynku. Pamiętajmy jednak, że szprosy zmniejszają zasadniczo parametry termoizolacyjne szyb.
Dla bardziej zamożnych inwestorów dobrym wyborem, jeśli chodzi o rodzaj drewna użytego do budowy okien, jest dąb oraz drewno egzotyczne, takie jak pochodzący z Indii white meranti. Charakteryzują się one dużą twardością, a ich ciężar właściwy jest większy niż 450 kg/m³. Twarde drewno posiada także dużą odporność na ścieranie. Przy wyborze okien, zwróćmy uwagę na liczbę warstw tworzących strukturę ramy i skrzydła okna. One również mają wpływ na twardość drewna. Dobre okno powinno mieć trzy, cztery warstwy, co zabezpieczy je przed wypaczaniem.
Dodaj komentarz