Zadbane otoczenie budynku to marzenie każdego właściciela domu jednorodzinnego. Jednym z najczęściej wykorzystywanych sposobów dekoracji przestrzeni jest położenie funkcjonalnej nawierzchni, wykonanej z tysięcy barwnych, kamiennych cząstek.
Kiedy już zdecydujemy się na upiększenie posesji przy wykorzystaniu kostki, stajemy przed następną decyzją: jaki rodzaj tego materiału wybrać? Szczególnie że do wyboru mamy . Te pierwsze są znacznie bardziej eleganckie, z uwagi na materiał, z którego są wyprodukowane, czyli naturalny kamień. Doskonały wygląd wymaga jednak pielęgnacji preparatami konserwującymi i czyszczącymi. Kostki betonowe z kolei nie są specjalnie kłopotliwe, ale też brak im szlachetności kamienia. Mimo tej słabości, wśród materiałów do aranżacji nawierzchni od lat zajmują niekwestionowane pierwsze miejsce. O ich popularności decydują: cena, szeroka gama kolorystyczna, zróżnicowanie stylistyczne oraz łatwość pielęgnacji.
– Aby uniknąć ewentualnych różnic odcieni, najlepiej kupić cały potrzebny materiał z jednej partii produkcyjnej. Poszczególne partie kostki powstają z mieszanki surowców naturalnych, dlatego też mogą różnić się odcieniami. Podczas układania elementów, konieczne jest też mieszanie materiału z trzech różnych palet. Pozwoli to uniknąć tworzenia się na nawierzchni miejsc o wyraźnie różnych odcieniach, przypominających plamy – wyjaśnia Kamil Drewczyński, koordynator ds. rozwoju rynku wrocławskiej firmy Libet.
Do realizacji wizji przekonać może także mnogość kształtów, ułatwiających stworzenie nawet najbardziej wymyślnych kompozycji. Betonowe kostki nabyć możemy w formie fal, półokręgów, cegiełek czy kości. Granitowe dostępne są jako sześciany i prostopadłościany. Doskonale komponują się z zieloną trawą, drzewami i klombami kwiatów. Uszlachetniają ogrodowe alejki, a tarasom dodają eleganckiego wyrazu.
Antyczny akcent
Projektując wygląd posesji i zestawiając ze sobą kolory i kształty kostki, należy zwrócić uwagę, aby brukowa nawierzchnia komponowała się z architekturą budynku. Nie można ulegać modzie czy fascynacji konkretnym rodzajem bruku, bo zamiast harmonijnego dopełnienia przestrzeni posesji, stworzymy wrażenie chaosu. Częstym błędem jest stosowanie zbyt wielu, niepasujących do siebie kolorystycznie płytek lub wręcz przeciwnie – poprzestanie tylko na jednej barwie. W przypadku drugiej sytuacji, zwłaszcza na dużych powierzchniach, powstaje wrażenie „pustki” obdartej z finezji. Zdaniem specjalistów, kolorystyka nawierzchni powinna podkreślać elementy aranżacji, a nie dominować nad całością. Najlepsze efekty osiąga się więc stosując w aranżacji maksymalnie trzy odcienie kostek brukowych. Dążenie do zachowania harmonii przydomowego otoczenia powinno przyświecać wyborowi kształtu, jak i faktury kamiennych puzzli.
Niezwykły klimat nadaje otoczeniu kostka brukowa imitująca postarzany kamień. Nie oznacza to jednak, że skoro „wiekowy”, to i słabszej jakości. Antyczne płytki rodzą się bowiem z najtwardszych kamieni, poddawanych specjalnej obróbce uszlachetniającej, która polega na delikatnym obijaniu powierzchni. Dzięki temu kostka otrzymuje strukturę o nieregularnych krawędziach. Taka nawierzchnia, przypominająca do złudzenia stare bruki malowniczych miasteczek, z pewnością zadowoli miłośników dawnej estetyki. Jej zabytkowa faktura koresponduje z domami w klimacie rustykalnym czy klasycznymi willami.
– Budynki o charakterze historycznym lub stylizowane niosą określoną wartość wizualną. To najistotniejsze elementy w danej przestrzeni, a więc nawierzchnia nie może z nimi konkurować, ani tym bardziej dominować. Powinna mieć raczej charakter uzupełniający, tworząc dla domu dyskretne, delikatne i eleganckie dopełnienie. Co do rodzaju nawierzchni, odpowiednie będą kostki obijane, stylizowane na antyczne. Ich stonowane barwy są zbliżone do naturalnej kolorystyki ziemi – mówi Kamil Drewczyński.
Kolorowo i świeżo
Podwórko pokryte tradycyjną nawierzchnią nie musi być nudne. Bardzo często podjazdy zdobią eleganckie wzory, nadające posesji niestandardowy charakter. Inicjały właściciela rezydencji czy nawet herb dawnego rodu, zdradzają też jego przywiązanie do tradycji, a zarazem architektoniczną odwagę. Szerokie pole manewru dla wzorzystych kompozycji z kostki daje też architektura w stylu nowoczesnym.
– Dotychczas dominowały budynki klasyczne i w stylu dworku polskiego, gdzie ścieżki w ogrodzie przybierały charakter naturalny, kręty, zainspirowany parkami krajobrazowymi. Obecnie coraz częściej mamy do czynienia z architekturą nowoczesną, postmodernistyczną, a taka wymusza bardziej zgeometryzowane podejście do układu i wzoru nawierzchni – zauważa Jacek Ziółkowski z VEGA Brukarstwo Projekt w Lesznowoli.
Używając różnobarwnych klocków możemy stworzyć swój własny, niepowtarzalny wizaż, idealnie komponujący się z minimalistycznym domem. Ponadto graficzny, nowoczesny styl aranżacji mocniej podkreśli zestawienie dwóch odcieni. Tworząc malownicze wzory, należy jednak pamiętać, że najdrobniejszej kostki, bez względu na barwę, nie stosuje się na dużych przestrzeniach (np. podjazdach), a okazałe rozmiarowo płytki nie nadają się do tworzenia wąskich ścieżek. Duże fragmenty kamienia nie sprawdzają się też w miejscach łuków i zaokrągleń, ponieważ zazwyczaj trzeba je przycinać, co skutkuje stratą czasu i pieniędzy.
Dodaj komentarz