Z architektem Konradem Matuszewskim, właścicielem Pracowni Architektonicznej w Poznaniu o dachach z trzciny i innych naturalnych pokryciach dachu rozmawia Urszula Grynczel.
Arch. Konrad Matuszewski: Konstrukcja budynku czy dachu, moim zdaniem, nie ma nic wspólnego z pokryciem dachowym. Ciężar pokrycia dachowego stanowi niewielki ułamek wszystkich obciążeń, z jakimi musi poradzić sobie więźba. Najistotniejsze obciążenia spowodowane są wiatrem i śniegiem. Głównym wymogiem dachu krytego strzechą jest kąt nachylenia połaci dachowych: minimum 45°, a im więcej tym lepiej.
Czy zasady stosowane przy projektowaniu domów „pod strzechę” odnoszą się też do budynków użyteczności publicznej?
K.M.: Przy projektowaniu budynków użyteczności publicznej krytych strzechą dochodzi problem, wymaganej przepisami przeciwpożarowymi, większej odporności ogniowej dachu. Można ją uzyskać poprzez impregnację, zabezpieczającą trzcinowe poszycie dachowe przed grzybami oraz ogniem. Przy budynkach publicznych wymagany jest też certyfikat wydawany przez firmę impregnującą. Dodatkowo stosuje się zabezpieczenie od spodu: wełną mineralną i płytą gipsową ognioochronną. Następnym ograniczeniem jest odległość budynku krytego strzechą od granic działki i innych zabudowań. Wymagania odnoszące się do strzech stanowią, że budynek kryty trzciną musi stać przynajmniej 24 m od innych zabudowań z pokryciami rozprzestrzeniającymi ogień i 15 m od budynków z dachami nierozprzestrzeniającymi ognia. Minimalna odległość domu pokrytego strzechą od granicy działki wynosi 12 metrów, a od granicy lasu – 24 metry.
Jakie elewacje najlepiej będą współgrały z naturalnymi pokryciami dachowymi?
K.M.: Z materiałami naturalnymi stosowanymi na pokrycia dachowe najlepiej harmonizują również materiały naturalne stosowane na elewacje. Do strzechy, moim zdaniem, najlepiej pasuje elewacja z bala – drewniana lub ewentualnie szachulcowa, czyli „mur pruski”. Z dachami z łupków kamiennych dobrze komponują się elewacje kamienne i murowane, otynkowane na biało. Natomiast dach kryty dachówką korzystnie wygląda z elewacją murowaną – otynkowaną lub klinkierową, w odpowiednio dobranej kolorystyce.
Dodaj komentarz