Stromy – jeśli mieszkamy za miastem, płaski – jeśli jesteśmy właścicielami małej działki? Czym się kierować przy wyborze?
Dachy w budynkach spełniają podwójną funkcję. Po pierwsze stanowią zabezpieczenie budynku przed opadami atmosferycznymi, po drugie w znaczący sposób wpływają na jego wygląd. Oba te aspekty zapisane są w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, aby zapewnić harmonię zabudowy na danym terenie oraz bezpieczeństwo mieszkańcom.
Miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego określają precyzyjnie nie tylko wysokość budynku, ale także geometrię i kąt nachylenia dachu. Rysunek oraz zapisy planu stanowią prawo miejscowe, któremu należy się bezwzględnie podporządkować. Każda działka jest nimi obarczona.
Wskazania zawarte w planie miejscowym zależą od warunków klimatycznych na danym obszarze oraz tradycji estetycznej regionu. Obszar naszego kraju podzielony jest na strefy, w zależności od ilości i częstotliwości opadów atmosferycznych. Tam, gdzie śniegu jest najwięcej i zalega on na dachach, prawo nakazuje stosowanie skośnych połaci, z których łatwo się go odprowadza. W regionach, gdzie opadów jest mniej lub też w zewnętrznych dzielnicach większych miast dopuszcza się zazwyczaj stosowanie dowolnego rodzaju dachów.
Większość inwestorów, nie zdając sobie sprawy z uwarunkowań zawartych w planie, rozpoczyna proces inwestycyjny od zakupu działki. Może się więc zdarzyć, że nie będą oni w stanie pogodzić swoich oczekiwań względem położenia działki i wyglądu domu, z polityką przestrzenną państwa.
Rozpoczynając proces inwestycyjny, warto zastanowić się, co jest dla nas ważniejsze: położenie działki czy też wygląd i kształt bryły budynku.
Kształt dachu
Na kształt dachu wpływa wiele czynników – rodzaj użytego pokrycia, zwyczaje regionalne, klimat, kształt rzutu budynku oraz przeznaczenie i planowane wykorzystanie poddasza.
Ilość możliwych rozwiązań geometrii dachu jest ograniczona. Najogólniej dachy podzielić można na płaskie i skośne. Wśród dachów skośnych wyróżnić można dalej: jednospadowe, dwuspadowe, czterospadowe, mansardowe, naczółkowe i półszczytowe, namiotowe, wieżowe i specjalne lekkie konstrukcje przemysłowe.
W większości przypadków, jeśli inwestor otrzyma wolny wybór w sposobie pokrycia dachu, dokonując go kieruje się głównie końcowym wyglądem połaci. Często zapomina o tym, jak bardzo ważne jest dobranie dachu do reszty elewacji, do wielkości działki oraz jak bardzo rodzaj dachu wpływa na aranżację kondygnacji poprzedzającej – parteru lub piętra.
Dodaj komentarz