Wąska i długa działka może być miejscem, gdzie powstanie ciekawy i wygodny dom. Wszystko zależy od pomysłowości projektanta, który potrafi odejść od schematycznych rozwiązań, przekonuje arch. Sylwia Strzelecka z Pracowni Projektowej S&O.
• Zdarza się, że można za dobrą cenę kupić bardzo wąską działkę. Czy warto skorzystać z takiej oferty?
Cena działki nie powinna być jedynym kryterium stanowiącym o jej wyborze. Zawsze namawiam do wzięcia pod uwagę również innych cech, takich jak np. otoczenie, sąsiedztwo, topografia, warunki geotechniczne (bardzo ważne!), położenie względem stron świata. Czynniki te inwestorzy powinni staranie przeanalizować sami albo z pomocą architekta, tak by dopasować dom do swoich potrzeb i upodobań. Podobnie rzecz ma się z kształtem działki, to czy jest ona typowa czy nie, nie może przesądzać o jej zakupie…
• Ale chyba na działce długiej i wąskiej trudniej jest postawić komfortowy dom?
To nie do końca prawda. Wcale nie uważam, żeby na długiej i wąskiej działce było trudniej wybudować wygodny dom. Wszystko zależy od pomysłu architekta. Powiem więcej, czasami działka nietypowa paradoksalnie może być dla projektanta ułatwieniem. Na działce o regularnych kształtach trudniej jest bowiem zaprojektować ciekawy, niestereotypowy dom. Działka wąska daje możliwość, a wręcz zmusza do zrobienia czegoś innego niż standardowy dom, gdzie po jednej stronie mamy kuchnię, jadalnię i salon, po drugiej sypialnie, a na środku łazienkę.
• Jaki typ domu sprawdzi się najlepiej na wąskiej działce?
Nie ma na to jednoznaczniej recepty. Każdy przypadek trzeba rozpatrywać indywidualnie. Jak już wspomniałam charakter domu powinien być uzależniony od wielu czynników. Projektowanie polega właśnie na tym, żeby dom dopasować zarówno do warunków panujących na działce, jak i potrzeb inwestorów. Jeden z moich projektów na indywidualne zamówienie, robiony właśnie na wąską działkę, był przeznaczony dla dwuosobowej rodziny (patrz ramka nr 1). Wystarczyło więc zrobić jedną sypialnię i pokój gościnny, dzięki czemu część dzienna mogła być bardzo duża. Otwarta przestrzeń sprawia, że znika tu wrażenie, że dom jest długi i wąski. Garaż został usytuowany pod kątem, a nie na wprost wjazdu, dzięki czemu dom nie rozciąga się na całej działce. Cała część dzienna skierowana jest natomiast na przeciwległą część ogrodu, tak że z okien nie widać tego, że działka jest wąska.
• Zatem na wąską działkę najlepiej zamówić projekt indywidualny?
Większość projektów gotowych rzeczywiście robiona jest z myślą o standardowych działkach zbliżonych kształtem do kwadratu. Zdarzają się jednak i takie, które z założenia da się zrealizować na działkach wąskich. Przykładem może być jeden z moich projektów gotowych, gdzie na bardzo małej przestrzeni (84,2 m²) udało się zmieścić wszystkie potrzebne pomieszczenia do wygodnego życia dla czteroosobowej rodziny: 3 sypialnie, łazienkę, pokój dzienny z jadalnią, kuchnię, pomieszczenie gospodarcze (patrz ramka nr 2). Jednym z zabiegów, który pozwolił tak dobrze wykorzystać przestrzeń, było skośne ustawienie ścianek, w których osadzono drzwi prowadzące do kuchni i salonu. Dzięki temu zwiększyła się przestrzeń holu.
• Jaka powinna być minimalna szerokość działki, żeby można było na niej zbudować dom wolno stojący?
Zgodnie z obowiązującymi warunkami technicznymi dotyczącymi usytuowania budynku względem granic działki potrzebne jest co najmniej po 4 m odległości między granicą działki i ścianą zewnętrzną budynku, jeśli jest w niej okno i 3 m dla ściany bez otworów okienno-drzwiowych. Oczywiście szerokość budynku zależy od projektowanego układu funkcjonalnego, powierzchni domu i ilości pomieszczeń, od tego, czy garaż jest jedno czy dwustanowiskowy, czy też wogóle go nie ma. Projekt gotowy, o którym mówiłam wcześniej, nadaje się na działkę o szerokości zaledwie
18 m, gdyż dom ma 10 m szerokości.
• To bardzo mały dom, a czy da się na wąskiej działce zbudować dom większy?
Rozwiązaniem jest tu pójście w górę, czyli zbudowanie domu o kilku kondygnacjach. Wspomniany budynek jest parterowy. Zaprojektowałam jednak również dom z poddaszem użytkowym o podobnym planie parteru, który jest równie wąski, a ma już ponad dwukrotnie większą powierzchnię użytkową.
• Jak na takiej nietypowej działce odpowiednio zagospodarować ogród?
Ważne jest, aby projektując takim dom, myśleć o przestrzeni całościowo, a nie skupiać się jedynie na układzie pomieszczeń w jego wnętrzu.
W projektach przeznaczonych na wąską działkę staram się zwykle stworzyć przed domem podwórko, dzięki któremu uzyskujemy wrażenie poszerzenia działki. Bryła domu jest tak zaprojektowana, aby tworzyło się pewnego rodzaju zagłębienie. Unika się w ten sposób prostej ściany budynku równoległej do ogrodzenia, która potęguje wrażenie, że działka jest długa i wąska.
Dodaj komentarz