• Wybieram projekt z najnowszego katalogu. Czy to znaczy, że wybuduję sobie nowoczesny dom?
Najpierw trzeba odpowiedzieć na pytanie, czym tak naprawdę jest „nowoczesny dom”. Wyobrażeń na ten temat jest wiele. Według mnie nowoczesny dom oznacza, że zaspokaja on wymagania współczesnego mieszkańca. Pod tym względem zapewne większość aktualnych projektów gotowych spełnia kryteria nowoczesności. Zazwyczaj przewiduje się wykonanie domu z powszechnie dostępnych materiałów przyzwoitej jakości, wyposażenie go w komplet współczesnych urządzeń domowych ułatwiających codzienne życie. Układ wnętrz także przystosowany jest do współczesnego modelu funkcjonowania rodziny.
• Jakie trendy dominują we współczesnej architekturze jednorodzinnej? Czy w Polsce wygląda to tak samo jak w innych krajach?
Tak jak w innych dziedzinach, szybko zbliżamy się do Europy. Na początku lat dziewięćdziesiątych powstawały w Polsce o wiele dziwniejsze domy niż dzisiaj. Był to chyba efekt zachłyśnięcia się wolnością i pieniędzmi. Nie mieliśmy wtedy własnych dobrych wzorców powszechnego budownictwa jednorodzinnego. Obecnie budujemy już zupełnie inaczej. Wystarczy spojrzeć na nowo powstające osiedla. Domy stają się coraz bardziej proporcjonalne, mniej jest w nich udziwnień, stosowane są coraz lepsze materiały wykończeniowe. Powoli wypracowujemy także styl polski w tego typu budownictwie. Cechą charakterystyczną dla naszego kraju jest duża podaż projektów gotowych
na rynku.
• Nowoczesny dom często kojarzony jest z płaskim dachem, dużymi przeszkleniami, stalą, chromem i minimalizmem w wykończeniu. Czy tak rzeczywiście jest?
To jeden ze stereotypów. Dom z drewna, kryty słomą może być równie nowoczesny. To znaczy, że może zaspokoić najbardziej wyszukane potrzeby współczesnego mieszkańca. Domy ze szkła i stali reprezentują natomiast inną estetykę wywodzącą się z nurtu modernistycznego. Nie jest to jednak według mnie nowoczesność, a tylko pewien styl. Takie domy nazywane są czasami „domami dla odważnych”. Powstają zazwyczaj w okolicy dużych ośrodków miejskich, tam, gdzie bardziej odczuwalne jest mieszanie się różnych kultur. W takich miejscach łatwiej dochodzi do manifestacji własnych poglądów na estetykę i sposób życia.
• Z czego wynika zmiana wizerunku współczesnego domu?
Nowoczesne technologie ułatwiają nam życie. Poszukujemy więc rozwiązań estetycznych i funkcjonalnych, które najlepiej będą pasować do naszych potrzeb i podkreślać osobowość. To ostatnie jest u nas bardzo ważne, gdyż Polacy bardzo emocjonalnie podchodzą do budowy domu. Dom jest częścią naszego wizerunku. Nasze domy ewoluują zatem tak, jak i my się zmieniamy.
• Czy ma to wpływ na układ funkcjonalny? Jak powinien być rozplanowany nowoczesny dom?
Układ funkcjonalny prawie się nie zmienia. Jego charakterystyczne cechy to: kuchnia z widokiem na ulicę przed domem połączona przestrzennie z salonem i jadalnią, koniecznie garaż, najlepiej połączony z domem, aby można było nosić z samochodu zakupy. Czy tak powinien być rozplanowany nowoczesny dom? Widocznie tak, skoro od lat nam się to podoba. Co do zasad rozplanowania domu, to należy przede wszystkim zapewnić rozdzielenie strefy nocnej i dziennej. Ważne jest też, aby zaplanować odpowiednią ilość szaf, garderobę, schowki na sprzęt gospodarstwa domowego, pomieszczenie gospodarcze, spiżarnię, miejsce do przechowywania rowerów czy kosiarki do trawy. Te z pozoru drobne sprawy mogą w istotny sposób wpływać na wygodę codziennego życia.
• Nowoczesny dom kojarzy się często z otwartymi pomieszczeniami. Kuchnia otwarta na pokój dzienny to już standard. Jakie są plusy, a jakie minusy takich rozwiązań?
Od czasu, gdy kuchnia stała się domeną pani domu, a nie kucharek czy gosposi, w naturalny sposób zbliżyła się do pomieszczeń dziennego wypoczynku. To dobrze, bo umożliwia stały kontakt domowników. Czasami jednak taki układ bywa kłopotliwy, gdyż pozwala na przemieszczanie się zapachów i odgłosów z kuchni. Ci, którzy mają doświadczenia związane z mieszkaniem w takich wnętrzach, później raczej wybierają już rozwiązania z kuchnią mającą możliwość zamknięcia.
• Jak wygląda nowoczesny ogród?
W tej kwestii również poziom naszej edukacji rośnie z roku na rok. Jeszcze niedawno w ogródkach niepodzielnie panowały iglaki i skalniaki. I to wystarczało. Dzisiaj ogrody są coraz bogatsze. Pojawiają się krzewy liściaste, byliny, przypominamy sobie o malwach i słonecznikach. Nawiązujemy do naszej bogatej tradycji. I to też jest bardzo nowoczesne.
• Nowoczesny dom to także dom energooszczędny…
Najprościej można go określić jako taki dom, który ma dobrze docieplone ściany zewnętrzne, zwartą bryłę i szczelną stolarkę. Bardzo ważna jest jego odpowiednia wentylacja. Szczelna stolarka wyklucza wentylację grawitacyjną, gdyż dopływ powietrza jest bardzo ograniczony. Należałoby zatem zastosować wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. Można iść dalej i zastosować specjalne urządzenia grzewcze, wykorzystać energię słoneczną itp. Jednak przed dokonaniem tych inwestycji warto policzyć, czy przyszłe oszczędności z nich wynikające zwrócą się w dającym się przewidzieć czasie.
• W jakie instalacje warto wyposażyć dom?
Na pewno warto zastosować energooszczędne wersje urządzeń, które i tak zazwyczaj znalazłyby się w domu: kominek z płaszczem wodnym, piec kondensacyjny, wentylacja z rekuperacją. Niektóre rozwiązania proekologiczne są wspierane przez Państwo, więc mogą być jeszcze bardziej opłacalne. Ze stosowaniem nowinek technicznych warto jednak poczekać, aż sprawdzi je ktoś inny, albo upowszechnią się na tyle, że ich cena będzie rozsądna.
Dodaj komentarz