Posiadanie własnego domu nie musi być nierealnym marzeniem, nawet jeżeli nie mamy uzbieranej całej kwoty na jego budowę. Jeżeli wykażemy zdolność kredytową, każdy bank chętnie udzieli nam kredytu na ten cel. Musimy go jednak rozważnie zaciągnąć, żeby później móc spłacić.
Rozważając opcję zaciągnięcia kredytu, który będziemy spłacać przez wiele lat, musimy dokładnie zapoznać się z warunkami kredytowymi różnych banków.
Pracownicy banków często traktują w jednakowy sposób tych, którzy zakładają rachunek i tych, którzy biorą kredyt hipoteczny na 30 lat. Warto wybierać ofertę takich banków, w których doradcy kredytowi poświęcą nam odpowiednio dużo czasu. Dogłębnie rozpoznają zarówno nasze potrzeby, jak i możliwości finansowe, a następnie postarają się wypracować pomiędzy nimi rozsądny kompromis.
Zwracając się do banku po kredyt hipoteczny, powinniśmy jasno sprecyzować swoje potrzeby – ile chcemy pożyczyć pieniędzy oraz jakimi środkami dysponujemy. Nie możemy zapominać o tym, że zanim zamieszkamy w domu, będziemy musieli go wykończyć i wyposażyć, co również wiąże się ze sporymi nakładami finansowymi. Dlatego przemyślmy, czy nie wziąć kredytu, który przekroczy wartość budowy. Są bowiem banki, które proponują nam skredytowanie nawet 130% wartości inwestycji, oczywiście przy tym odpowiednio się zabezpieczając.
Ważna zdolność
Chcąc zaciągnąć kredyt hipoteczny, musimy udowodnić bankowi, że będzie nas na niego stać. Bank chce mieć również pewność, że będziemy jego rzetelnymi klientami. Musimy mu udowodnić naszą zdolność kredytową, czyli możliwość spłaty kredytu wraz z odsetkami i innymi obciążeniami stałymi. Bank analizuje ją na podstawie naszych miesięcznych dochodów.
Nie tylko zabezpiecza
Jeżeli chcemy wziąć kredyt na budowę domu, musimy posiadać działkę budowlaną. Chyba, że w ramach jednej transakcji chcemy skredytować zarówno zakup działki, jak i budowę domu. Działka będzie stanowiła zabezpieczenie kredytu, dlatego musi posiadać prawo do zabudowy. Można to sprawdzić w planach zagospodarowania przestrzennego. Aby działka mogła stanowić zabezpieczenie kredytu, musi być wpisana do księgi wieczystej. Niektóre banki wymagają tego już w momencie składania wniosku. W ostateczności powinniśmy wykazać, że mamy już rozpoczęte procedury, związane z założeniem księgi wieczystej danej działki w odpowiednim sądzie.
Działka może też stanowić nasz wkład własny, dzięki czemu możemy liczyć na korzystniejsze warunki kredytu.
Dokumentacja budowy
Zabezpieczeniem kredytu będzie też budowany przez nas dom. Bank uzależnia wypłatę kredytu od przedstawienia dokumentów związanych z jego budową. Trzeba będzie przedstawić m.in. pozwolenie na budowę, projekt domu, kosztorys oraz harmonogram prac, czyli wszystkie dokumenty, które są niezbędne do rozpoczęcia budowy. Bez nich bank nie wypłaci nam kredytu. Musimy zatem mieć pewność, że wszystkie urzędowe zezwolenia otrzymamy w odpowiednim czasie.
Przezorny ubezpieczony
Perspektywa spłacania wysokich rat kredytu przez kilkadziesiąt lat może przerażać. Co zrobić, żeby mieć pewność, że będziemy w stanie te raty spłacać? Musimy zabezpieczyć siebie i bank wykupując obowiązkowe ubezpieczenia. Do takich należy np. ubezpieczenie nieruchomości od ognia i innych zdarzeń losowych. Niektóre banki wymagają też ubezpieczenia na życie.
Bez względu na to, czy ubezpieczenie jest obligatoryjne, czy nie, warto z niego skorzystać. Przy niewielkim, miesięcznym nakładzie finansowym zabezpieczymy przyszłość naszą i bliskich.
Dodaj komentarz