Okna aluminium czy PVC?

Okna otwarte na nowe trendy. Co sprawdzi się lepiej – aluminium czy PVC?

Jedną z kluczowych decyzji, jaka nieuchronnie czeka każdego inwestora planującego zakup okien, jest dobór odpowiedniego materiału dla profili. Na ostateczny werdykt wpływ mają nie tylko właściwości termiczne i mechaniczne okien, ale też łatwość eksploatacji, niebanalne rozwiązania konstrukcyjne oraz estetyka danego rozwiązania. Tradycyjne profile drewniane oraz sprawdzone ramy PVC, które od lat towarzyszą budownictwu mieszkalnemu, powoli oddają pole materiałowi do niedawna kojarzonemu głównie z obiektami publicznymi. Dlaczego aluminium, bo o nim mowa, tak dynamicznie podbija serca i salony kolejnych inwestorów?

Minimum formy, maksimum możliwości

W ostatnich latach dość zauważalnym trendem, nie tylko w architekturze, ale i w komunikacji oraz sztuce wizualnej, stało się umiłowanie do prostej formy. Dostrzegamy to w sposobie serwowania informacji, szeroko pojętym brandingu oraz w projektowaniu przestrzeni. Modne jeszcze kilka-kilkanaście lat temu ornamenty i detale nawiązujące do staropolskiej zabudowy dworkowej lawinowo ustępują miejsca prostym elewacjom przywołującym na myśl styl modernistyczny lub industrialny. Co upraszczanie form ma wspólnego ze stolarką okienną? Bardzo wiele. Dążenie do dużych, jednolitych przeszkleń – z jednej strony dyktowane trendami estetycznymi, z drugiej rosnącymi wymaganiami energooszczędnymi – wymaga zastosowania nowych, wytrzymałych materiałów profilowych. Tam, gdzie rady nie daje odkształcające się przy zmiennych temperaturach PVC czy narażone na działanie niekorzystnych warunków pogodowych drewno, doskonale sprawdza się aluminium. – Aluminium to materiał bardzo sztywny, wytrzymały i niepodatny na uszkodzenia, choć jednocześnie lekki i plastyczny. W odróżnieniu od okien wykonanych z PVC, profile aluminiowe charakteryzują się bardzo niskim współczynnikiem rozszerzalności pod wpływem promieniowania słonecznego, dlatego nadają się do modnych przeszkleń wielkopowierzchniowych, także tych o nietypowych kształtach – tłumaczy Dyrektor Handlowy firmy OknoPlus. – Izabela Tryba. Architekci, a za nimi inwestorzy, dostrzegli potencjał materiału, który pozwala tworzyć smukłe profile eksponujące dużą powierzchnię szyby. Nadają one aranżacji surowy, ponadczasowy szyk, co wpisuje się w najśmielsze projekty współczesnych domów – dodaje.

Sztuka minimalizmu, czyli mniej znaczy więcej

W myśl obowiązujących zasad sztuki aranżacyjnej, eleganckim jest to… czego nie widać. Lub widać jak najmniej. Reguły te obowiązują także w przypadku projektowania nowoczesnej stolarki i bynajmniej nie oznaczają szyb, przez które nie da się nic dostrzec. Przykładem rozwiązania na bazie aluminium, które wpisuje się w obecne trendy, jest znajdujące się w ofercie firmy OknoPlus okno z ukrytym skrzydłem. Kształt ramy zaprojektowano tak, aby zamknięte skrzydło stanowiło równą powierzchnię z profilem. Wpasowana konstrukcja pozbawiona widocznych zaślepek wygląda z zewnątrz jak stałe, wielkopowierzchniowe przeszklenie, co doskonale komponuje się z estetyką prostych, nowoczesnych brył. Formę okna można dodatkowo uprościć poprzez zastosowanie ukrytych zawiasów Select Winkhaus oraz wykonanie odwodnień od dołu ramy. Ponadto, wykorzystanie aluminium pozwala na wykończenie profili całą gamą materiałów, kolorów i struktur – od palety RAL, aż po farby strukturalne oraz lakiery drewnopodobne.

Pomiędzy estetyką, a energooszczędnością

Więcej znaczy mniej także w przypadku termiki. Np. większe przeszklenia mogą oznaczać, nieco paradoksalnie, mniejsze rachunki za energię. Okna w domu energooszczędnym lub pasywnym powinny być bowiem duże i umieszczone na południowej elewacji budynku – tam, gdzie słońce operuje w ciągu dnia najdłużej. Aluminium, dzięki swojej plastyczności, pozwala na stworzenie wąskich profili i zwiększenie tzw. współczynnika przenikania światła. Wbrew obiegowym, nie do końca pozytywnym opiniom o oknach aluminiowych w kontekście standardów energooszczędnych, dzięki najnowszym materiałom termoizolacyjnym rozwiązania te dorównują już oknom drewnianym i z PVC, także pod względem izolacyjności cieplnej. – Dowodem na to jest aluminiowy system SUPERIAL, na bazie którego zbudowano okno z ukrytym skrzydłem, charakteryzujący się także świetnymi właściwościami akustycznymi. Współczynnik przenikania ciepła dla tego okna wynosi U < 1.0 W/m2K. To bardzo dobry wynik, który gwarantuje użytkownikom ciepło i komfort na co dzień, w dłuższej perspektywie zaś – mniejsze rachunki za ogrzewanie – wyjaśnia Izabela Tryba.

Design na zakręcie

Profile okienne wykonane z aluminium oferują wiele możliwości, nie tylko w zakresie wymiarów przeszkleń, ale też ich kształtu oraz ułożenia względem elewacji. Przykładem ciekawego rozwiązania konstrukcyjnego jest kolejna propozycja OknoPlus – okno narożne, pozbawione tradycyjnego, szerokiego łącznika kątowego. Dzięki dużym powierzchniom przeziernym, układ okien znakomicie doświetla wnętrze – także te zakamarki, które nie mają zazwyczaj należytego dostępu do światła naturalnego. Nowoczesne rozwiązanie z jednej strony dodaje bryle lekkości, a z drugiej – wprowadza ekstrawagancki akcent i dosłownie mnoży możliwości aranżacyjne wnętrza. Nowy sposób łączenia pakietów szybowych wpływa nie tylko na estetykę okien narożnych, ale też na ich parametry techniczne. – Szyba zewnętrza wykonana jest ze szkła hartowanego, które dzięki specjalnej obróbce termicznej ma podniesioną odporność na uderzenia, obciążenia mechaniczne czy powodowane naprężeniami termicznymi pęknięcia. Ponadto, pakiety 6-milimetrowych szyb ze stepem, czyli łączonych w sposób identyczny jak w fasadach strukturalnych, wyposażone są w dodatkowe docieplenie – wkład termiczny w miejscu połączenia pakietów – tłumaczy Izabela Tryba. –Technologia ta powoduje również znaczne ograniczenie mostków termicznych, w stosunku do okien z tradycyjnymi łącznikami kątowymi – podsumowuje Dyrektor Handlowy OknoPlus.

Minimalistyczna forma, brak zbędnych detali, szerokie spektrum możliwości aranżacyjnych, świetne właściwości techniczne, a także łatwa pielęgnacja – to główne powody, dla których aluminiowe profile okienne szturmem zdobywają nasze elewacje. Zarówno obecne, innowacyjne rozwiązania, jak i postępujący rozwój technologii, dają temu wdzięcznemu materiałowi pozytywne widoki na przyszłość i już teraz czynią go nader atrakcyjną alternatywą dla drewna i PVC.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *