Sprawdź jakość styropianu przed zakupem

Sprawdź jakość styropianu przed zakupem

Obecnie na rynku dostępne są styropiany o lambdzie deklarowanej (?D) od 0,031 do 0,045 W/mK. Badania potwierdzają jednak, że w obrocie znajdują się także produkty, których ?D – mimo deklaracji producenta – znacznie różni się, niestety na niekorzyść inwestora. Nabywcy do tej pory nie byli w stanie sprawdzić, czy podany na opakowaniu parametr jest zgodny z rzeczywistością. Funkcjonujący od 2012 roku Program Gwarancji Jakości Styropianu, umożliwia wstępną weryfikację jakości produktu już w momencie jego zakupu.

Współczynnik przewodzenia ciepła ? [W/mK] – im niższa jego wartość, tym lepszym izolatorem jest dany materiał. Cyfry, które znajdują się na 2 i 3 miejscu po przecinku są bardzo ważne. Między lambdą 0,045 a 0,031 W/mK  jest ogromna różnica, która wymusza zastosowanie większej (dochodzącej nawet do 9 cm) grubości styropianu, w celu uzyskania wymaganego współczynnika przenikania ciepła dla ścian U?0,2 [W/(m²K].

Jak dokonać weryfikacji jakości styropianu w miejscu zakupu? Badania nad właściwościami styropianu prowadzone przez niezależne instytucje i producentów styropianu wskazują, że wraz ze zwiększaniem gęstości ulega poprawie izolacyjność cieplna płyt styropianowych. Kontrola jakości każdego produktu jest bardzo prosta – wystarczy w momencie zakupu porównać wagę paczki styropianu z wynikami zawartymi w tabeli na stronie Programu Jakości „Gwarantowany Styropian”.

Na przykład paczka styropianu o objętości 0,3 m³, zadeklarowanych CS(10)?70 kPa i gęstości 13,5 kg/m³
powinna ważyć minimum 4,05 kg. Warto również szukać paczek styropianowych dodatkowo oznaczonych tabelą ułatwiającą wstępną weryfikację jakości. Zawiera ona zadeklarowane przez producenta cechy styropianu, takie, jak: minimalna gęstość (waga) wyrobu, deklarowany współczynnik przewodzenia ciepła ?D, poziom naprężeń ściskających przy 10% odkształceniu CS(10).

Test jakości styropianu krok po kroku. Wagę paczki można obliczyć odczytując z etykiety jaką objętość ma styropian w paczce (najczęściej jest to 0,3m³), potem zważyć ją, a następnie wagę podzielić przez objętość. Wynik tego prostego rachunku należy porównać z minimalną wagą danej odmiany styropianu. Tabelę wskazującą minimalne wagi dla występujących na polskim rynku odmian styropianu można pobrać ze strony PSPS (gwarantowanystyropian.pl), z zakładki „Program Jakości”.

Dlaczego kontrola styropianu jest ważna?

Jak bezsprzecznie wynika z badań nad styropianem, im niższa gęstość, tym słabsza izolacyjność tego materiału. Zależność pomiędzy gęstością a lambdą wyraźnie wskazuje, że styropiany o niskiej gęstości pozornej mają nie tylko słaby współczynnik przewodzenia ciepła, ale charakteryzują je także bardzo słabe parametry wytrzymałościowe, takie, jak TR – wytrzymałość na rozciąganie prostopadle do powierzchni czołowych. W naszych warunkach klimatycznych dom o powierzchni ścian około 250 m², w zimowy dzień i temperaturze zewnętrznej -20°C i wewnętrznej +20°C ocieplony gorszym styropianem o lambdzie 0,045 W/mK będzie zużywał o 550 W więcej energii, niż ten sam dom docieplony lepszym styropianem o lambdzie 0,031 W/mK. Właśnie lambda decyduje o tym, jakie będą nasze rachunki za energię. Czy na pewno chcemy niepotrzebnie, codziennie przez całą zimę i wszystkie kolejne lata używać 5 żarówek o mocy 100 Watów? (zastosowanie w systemach ociepleń ścian zewnętrznych z wyprawami tynkarskimi), oraz CS(10) – odporność na naprężenia ściskające przy 10% odkształceniu względnym (zastosowanie w ociepleniach podłóg na gruncie, stropów i stropodachów).

Najlepsze produkty tylko z Gwarantowanym Znakiem Jakości Styropianu Tylko styropian oznaczony tabelą i okresowo badany w ramach Programu „Gwarantowany Styropian” może otrzymać Znak Gwarantowany Styropian. Taki produkt daje pewność, że inwestycja w termomodernizację zwróci się w postaci niższych rachunków za energię, a budynek będzie bezpieczny w użytkowaniu. Co równie istotne, wpłynie to na jego wyższą wartość rynkową, a przede wszystkim – zdrowy i komfortowy mikroklimat przez cały okres zamieszkania. Zastosowanie produktów sprawdzonych producentów, którzy nie obawiają się zweryfikowania przez rynek

Uwaga!
Nawet 90% styropianów o lambdzie mieszczącej się w przedziale 0,044-0,045 W/mK nie posiada parametrów koniecznych do zastosowania w budownictwie w systemie ETICS. Jest to wynik zaniżonego wsadu surowcowego, nie pozwalającego na uzyskanie wymaganych przepisami właściwości wytrzymałościowych, daje świadomym nabywcom płyt styropianowych szansę na realną redukcję kosztów eksploatacji i co równie ważne, nie zwiększa w znaczny sposób budżetu przeznaczonego na inwestycję, przy założeniu zachowania wymaganego współczynnika przenikania ciepła U dla projektowanej przegrody.

Austrotherm – styropian dla wymagających
Firma Austrotherm, Rzetelny Producent Styropianu z ponad 20-letnią tradycją, oferuje szeroką gamę produktów ze styropianu do kompleksowej termoizolacji i termomodernizacji obiektów oraz sztukaterii do fantazyjnego kształtowania elewacji. Nasze fabryki wyposażone są w nowoczesne linie technologiczne i laboratoria, które codziennie kontrolują jakość produktów, a rozwinięta sieć transportowa pozwala na profesjonalną i terminową obsługę wiernego grona składów budowlanych oraz solidnych firm wykonawczych. Firma jest laureatem wielu prestiżowych nagród, potwierdzających wysoką jakość oferowanych produktów. Do najważniejszych trofeów należą min.: Laury Klienta 2011 i 2012, Budowlana Firma Roku 2010 i 2012, Budowlana Marka Roku 2007, 2010, 2013 i 2014, Medale Europejskie 2013 i 2014, Top Marka 2013, Firma Dobrze Widziana 2014 oraz Złoty Certyfikat Rzetelności 2014.

Źródło: www.austrotherm.pl


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *