Jeśli zdecydujemy się na wykorzystanie drewna do budowy i wykończenia domu, musimy pamiętać, że wymaga ono wielu zabiegów konserwujących. Najbardziej znana metoda zabezpieczania drewna to impregnacja.
Drewno, jako materiał budowlany, od lat cieszy się niesłabnącą popularnością. W rankingach wciąż plasuje się w czołówce, z powodzeniem konkurując z betonem, pustakiem czy stalą. Bo drewno to coś więcej, niż bezduszny cement wymieszany z wodą, to materiał z duszą, przyjazny środowisku i po prostu piękny. Niestety, ma jedną wadę – jego żywotność jest mocno ograniczona. Aby móc przez lata cieszyć się urodą drewna, musimy o nie zadbać. Szczególnego zabezpieczenia wymaga zwłaszcza materiał użytkowany na zewnątrz, który narażony jest na szkodliwe działanie wilgoci i słońca. Niezbędnym zabiegiem, który w istotnym stopniu przedłuży żywotność drewna, zabezpieczy je przed owadami, rozwojem pleśni i grzybów, a także częściowo ochroni przed ogniem, jest impregnacja. Zastosowanie jej, ale też szeregu innych zabiegów pielęgnacyjno konserwacyjnych, pozwoli zachować elementom drewnianym trwałość i estetykę na długie lata.
Słoje pod lupą
Impregnacja to nasycanie drewna środkami zabezpieczającymi, które głęboko wnikają w jego strukturę. Substancje zawarte w impregnatach niszczą: owady, grzyby, glony, pleśnie, zabezpieczają drewno przed ogniem oraz zwiększają jego wodoodporność. Co należy impregnować? Zabezpieczenia przed grzybami, szkodnikami i ogniem wymaga przede wszystkim drewno konstrukcyjne, czyli materiał przeznaczony na szkielet lub więźbę dachową. Specjalnej ochrony potrzebują również te elementy drewniane, które stale pozostają pod gołym niebem, czyli oblicówki, balustrady, płoty lub altanki.
Poszczególne preparaty do impregnacji różnią się sposobem oraz intensywnością oddziaływania. Innych substancji używa się do ochrony szkieletu ścian w domach drewnianych, innych zaś do zabezpieczenia małej architektury ogrodowej. Oprócz ochrony chemicznej, mogą one również barwić powierzchnię drewna na dowolny kolor lub podkreślić rysunek jej słojów.
Impregnacja od kuchni
Rozwiązaniem, które zwalnia nas z obowiązku samodzielnego zabezpieczenia, jest zakup drewna zaimpregnowanego metodą próżniowo ciśnieniową. Jest to proces w pełni zautomatyzowany, który przeprowadzają wyłącznie wyspecjalizowane zakłady. Na tę metodę warto zdecydować się zwłaszcza wtedy, gdy zastosowany materiał będzie szczególnie narażony na ataki owadów i drobnoustrojów, kontakt ze szkodliwymi warunkami atmosferycznymi oraz gruntem. Metoda próżniowo ciśnieniowa daje nam również pewność, że drewno będzie nasycone impregnatem w całym przekroju, a jego wilgotność będzie optymalna.
Dodaj komentarz