Wyróżniający się oryginalną estetyką i optymalną wagą. Idealnie dopasowany do kształtu i nachylenia połaci. Plastyczny, trwały, bezpieczny dla zdrowia i nieprzemakalny. Takie wymagania powinien spełniać materiał, z którego wykonamy pokrycie dachowe.
Dach wieńczący konstrukcję budynku, pełni przede wszystkim funkcję ochronną. O funkcjonalności i estetyce tego elementu domu w dużej mierze decyduje materiał wykorzystany na pokrycie. Podczas jego dobierania, oprócz względów estetycznych, trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników – stopień skomplikowania konstrukcji dachu, kąt nachylenia połaci, wytrzymałość więźby, a nawet, charakterystyczne dla danego regionu, warunki atmosferyczne.
Skomplikowana sprawa
Wiele płaszczyzn, okien połaciowych i elementów dekoracyjnych, (kopuły, lukarny i wieżyczki) świadczą o złożonej konstrukcji dachu. Utrudniają dobór odpowiedniego pokrycia i podnoszą koszty jego montażu. W takim wypadku warto zwrócić uwagę na materiały plastyczne i małoformatowe.
— Duża liczba płaszczyzn dachowych i koszy wymaga częstszego przycinania elementów pokrycia, co doprowadza do większych strat materiału. Z tego powodu większość fachowców z branży dekarskiej radzi, aby bardziej skomplikowane dachy kryć np. dachówką ceramiczną o małych formatach. Ze względu na niewielkie rozmiary, łatwo ją dostosować do wyszukanych i złożonych konstrukcji dachowych — radzi Krzysztof Omilian, ekspert z firmy Röben Polska.
Szerokie możliwości zastosowania i modelowania dają też inne ekologiczne materiały, takie jak trzcina, wiór osikowy, czy gont drewniany. Strugane płaty drewna osikowego albo gonty sosnowe, świerkowe czy modrzewiowe można układać na dachach o złożonym kształcie, pamiętając, że jest to praca wymagająca ogromnej precyzji, doświadczenia i cierpliwości. Gonty o kształcie zwężających się klinów przybijane są do poszycia z desek warstwowo (2–3 warstwy) w taki sposób, że tylko część klepek narażona jest na bezpośrednie działanie czynników atmosferycznych. Poszczególne elementy wiórów natomiast trzeba układać kierunkowo, profilowaną częścią w dół, w tzw. rybią łuskę, i mocować za pomocą długich, cienkich gwoździ w pięć, a nawet więcej warstw.
Strzecha pozwala na formowanie nietypowych, obłych i zaokrąglonych kształtów. Warstwowo rozmieszczone wiązki trzciny o średnicy około 20 cm, należy po kolei rozcinać i ubijać, nadając stosowny kształt oraz zabezpieczać dociskającym drutem galwanizowanym. Praca jest dosyć żmudna, ale efekt warty wysiłku i poświęconego czasu.
Pod każdym kątem
Istotnym parametrem przy wyborze odpowiedniego pokrycia dachu jest kąt nachylenia jego połaci. Producenci pokryć dachowych umieszczają na produktach informacje o zakresie ich stosowania na dachach o określonym spadku.
— Ogólna zasada mówi, że im mniejszy spadek dachu, tym większą uwagę należy zwrócić na szczelność pokrycia. W przypadku dachów stromych, woda nie pozostaje na powierzchni dachu, ale dzięki sile grawitacji spływa do systemu rynnowego — tłumaczy Krzysztof Omilian.
W szerokim zakresie spadku połaci (25–90°) sprawdzi się jeden z najbardziej ekskluzywnych materiałów na dach, czyli łupek kamienny. Wiór osikowy wymaga co najmniej 35° spadku połaci, zaś gont drewniany można kłaść na dachach o nachyleniu już od 22°. Najbardziej wymagającym pod tym względem materiałem naturalnym jest strzecha. Aby zapewnić odpowiedni spływ wody, kąt nachylenia dachu pokrytego trzciną nie powinien być mniejszy niż 45°. Ten rodzaj pokrycia najefektowniej prezentuje się przy nachyleniu ok. 50°, ponadto ostry spadek przedłuża żywotność materiału. Uniwersalnym rozwiązaniem są dachówki ceramiczne oraz ich tańsze, cementowe odpowiedniki, które można układać na dachach o kącie nachylenia minimum 22°. Lepszą szczelność dachu zapewnią specjalnie wyprofilowane zamki, charakterystyczne dla dachówek zakładkowych. Rozwiązanie to zapobiega przedostawaniu się odprowadzanej z dachu wody pod pokrycie i zawilgoceniu wewnętrznych warstw dachu. Czym w takim razie pokryć płaskie dachy bez obaw o ich szczelność?
— Płaski dach zmusza nas do wyboru pomiędzy papą, blachą i dachówką bitumiczną. Papa charakteryzuje się dobrymi właściwościami izolacyjnymi i może być nakładana nawet na dachy, których kąt nachylenia wynosi zaledwie 3°. Dachówka bitumiczna oraz blacha wymagają odpowiednio 12° i 10° spadku dachu — wyjaśnia Krzysztof Omilian.
Dodaj komentarz