Elewacja nie tylko chroni przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych, ale jest również wizytówką domu. Dobrze zaprojektowana i wykonana w sprawdzonej technologii, będzie nam służyła przez wiele lat.
Jaki materiał wybierzemy, zależy głównie od technologii budowy domu i osobistych preferencji. Bardzo popularnym sposobem wykończenia ścian nadal są tradycyjne tynki i farby. Mogą one występować jako produkt samodzielny, ale też stanowić jeden z elementów systemu ociepleń. Różnorodność występujących na rynku pokryć może przyprawić o zawrót głowy: silikonowe, silikatowe, akrylowe, mineralne. Ostatnio modne są też tynki z efektem samooczyszczania. Każda z propozycji ma swoje wady i zalety, dlatego zawsze warto radzić się specjalistów.
Ale nie tylko farby i tynki kładziemy na elewację. W cenie są także cegły klinkierowe. To rozwiązanie spotykane jest najczęściej w domach ze ścianami stawianymi w technologii trójwarstwowej. Klinkier doceniany jest przez inwestorów za elegancję, trwałość, możliwości doboru koloru oraz wysokie parametry użytkowe.
Decydując się na elewację z cegły klinkierowej, mamy pewność, że będzie ona estetyczna również za kilka lub kilkadziesiąt lat. Łatwo też połączymy ją z innymi materiałami, np. drewnem, szkłem, aluminium. Ściana z klinkieru „oddycha”, jest w pełni mrozoodporna, odporna na korozję chemiczną, charakteryzuje się niską nasiąkliwością.
Barierą może być cena, zaś alternatywą siding winylowy. Jest to materiał trwały, lekki, można go zamontować samodzielnie. Na ściany domu stosuje się również drewniane bale, ale też deski drewniane, koniecznie zaimpregnowane preparatami grzybobójczymi, ognioodpornymi i zabezpieczającymi przed wilgocią, oraz płyty kamienne czy blachę cynkowo-tytanową.
Na koniec mała uwaga. Wybierając materiał na elewację budynku, musimy wziąć pod uwagę nie tylko koszt surowca, ale także późniejsze koszty związane z eksploatacją domu. Z myślą o inwestorach przygotowaliśmy krótki przewodnik po materiałach elewacyjnych, w którym prezentujemy aktualną ofertę rynkową.
Dodaj komentarz