Jak wybudować ciepłe, wytrzymałe i oddychające ściany, a w budynku zapewnić zdrową atmosferę i przyjemny mikroklimat? Sekret udanej konstrukcji kryje się w porach betonu komórkowego, którego „kandydaturę” warto rozważyć podczas wyboru materiału do budowy przyszłego domu.
Trochę spoiwa (cementu lub wapna), dawka kruszywa (piasku kwarcowego), szczypta środka porotwórczego (aluminium), woda i dodatki (np. gips). Tak przygotowana mieszanka to wstęp do produkcji, chętnie stosowanego przez inwestorów, betonu komórkowego. Wytwarza się go z surowców łatwo dostępnych, a zatem stosunkowo tanich. W zależności od warunków lokalizacyjnych i związanych z nimi zasobów, warianty zastosowania wymienionych składników w poszczególnych technologiach produkcji nieco się różnią, jednak właściwości i parametry materiałów są porównywalne.
Beton komórkowy zaliczamy do grupy betonów lekkich. Ich istotną cechą jest porowata struktura, która wpływa na niewielki ciężar i dobrą izolacyjność cieplną produktu. Ze względu na liczne zalety materiał ten często wykorzystywany jest do budowy domów jednorodzinnych. Wachlarz produktów wykonanych z betonu komórkowego jest bardzo szeroki.
Płytka i bloczek
Najpopularniejsze są płytki, przeznaczone do wykończenia warstw elewacyjnych ścian trójwarstwowych oraz bloczki, wykorzystywane do stawiania ścian konstrukcyjnych lub działowych. Płytkami nazywane są cienkie elementy o grubości do 12 cm. Bloczki natomiast są grubsze, a ich wysokość i szerokość uzależnione są od producenta. Zazwyczaj mają około 20–24 cm wysokości i 49–59 cm szerokości. Dostępne są w kilku wymiarach i odmianach, wśród których najczęściej spotykane są wersje 400, 500, 600 i 700. Różnią się współczynnikiem przewodności cieplnej oraz gęstością pozorną. Bloczki posiadają na bokach wyprofilowane uchwyty oraz wpusty i wypusty ułatwiające ich łączenie.
Z betonu komórkowego produkuje się także elementy uzupełniające, takie jak: nadproża, bloczki docieplające wieniec, płyty stropowe i dachowe, kształtki U i L. Łatwa obróbka materiału oraz bogaty asortyment produktów pozwalają na swobodne projektowanie budynków, których konstrukcja niemal w całości oparta jest na bazie z tego materiału.
Mocne przegrody
Uniwersalność betonu komórkowego pozwala na jego szerokie wykorzystanie przy budowie przegród o różnych konstrukcjach.
– Można wznosić z niego niemal wszystkie rodzaje ścian – od piwnicznych, przez konstrukcyjne, po ścianki działowe, czy nawet lekkie przepierzenia. Ze względu na wysoką izolacyjność termiczną, bloczki z betonu komórkowego wykorzystuje się do murowania ścian zewnętrznych – mówi Piotr Harassek, młodszy menadżer produktu marek SILKA i YTONG.
W zależności od konstrukcji ściany, wykorzystuje się lżejsze lub cięższe odmiany betonu komórkowego.
– Do wznoszenia ścian jednowarstwowych stosuje się bloczki z lekkich odmian o gęstości 400 lub 350 kg/m³. Grubość ścian w tym przypadku może wahać się od 36,5 cm do 48 cm. W przypadku ścian z dociepleniem, tzw. dwuwarstwowych, istnieje możliwość zastosowania zarówno bloczków o gęstości 600 kg/m³, jak i lżejszych, o grubości 24 cm. Wybór bloczków o gęstości 400 kg/m³ do ścian z dociepleniem dodatkowo poprawia izolacyjność termiczną – tłumaczy Piotr Harassek. – Do warstw konstrukcyjnych w ścianach trójwarstwowych zaleca się stosowanie tych samych odmian, co w przypadku ścian dwuwarstwowych, a warstwę zewnętrzną przegród wykonuje się najczęściej z bloczków o grubości 11,5 cm.
Do wznoszenia wszystkich rodzajów ścian z betonu komórkowego zaleca się stosowanie zaprawy do cienkich spoin. Jest to szczególnie ważne w przypadku ścian jednowarstwowych bez ocieplenia, gdyż pozwala wyeliminować ryzyko powstawania mostków termicznych w połączeniach między bloczkami.
Dodaj komentarz