Domy ze słomy, gliny czy ziemi wciąż kojarzą się z lichymi lepiankami, pozbawionymi podstawowych wygód, takich jak ciepła, bieżąca woda czy elektryczność. A przecież budynki ekologiczne mogą być wyposażone w „normalne” instalacje, które zapewnią wysoki komfort użytkowania.
Tak jest w domu z Lubli, w którym za ciepło odpowiadają kominek z płaszczem wodnym oraz ułożony na dachu system solarny.
– Kominek wykorzystujemy do ogrzewania wody na potrzeby c.o. (grzejniki) i ciepłej wody użytkowej. Kolektory służą wyłącznie do przygotowania ciepłej wody – wyjaśnia Maciej Królak właściciel domu.
Rury na całej swej długości są izolowane termicznie piankową osłoną, która, według zapewnień instalatora, powoduje, że temperatura zewnętrznej jej strony może podnieść się zaledwie o 2-3 stopnie w stosunku do temperatury otoczenia.
– Rzeczywiście instalator miał rację. Choć w samej instalacji woda była gorąca, bo miała 60-70° C, to temperatura rur (pianki) była zbliżona do otoczenia – przyznaje Królak. W kuchni zastosowano wodne ogrzewanie podłogowe.
Trochę teorii
Kominek z płaszczem wodnym, dzięki wymiennikowi ciepła, w którym spaliny ogrzewają wodę, służy jednocześnie do ogrzewania pomieszczeń i przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Ciepło z kominka przekazywane jest wodzie, która następnie przekazuje ją instalacji grzewczej. Warto jednak pomyśleć o dodatkowym źródle energii. Do wyboru są kotły elektryczne, gazowe, olejowe, na paliwa stałe (węgiel, drewno) oraz na paliwa ekologiczne. Te ostatnie należą do odnawialnych źródeł energii. Zalicza się do nich: biogaz, słomę, wierzbę, wióry, trociny, brykiety i pelety.
Nowoczesne kotły na biopaliwa mogą współpracować zarówno z tradycyjnymi, wysokotemperaturowymi instalacjami grzejnikowymi, jak również z systemami niskotemperaturowymi, stosowanymi np. przy ogrzewaniu podłogowym. Wydajność kotłów na biomasę jest wysoka, pod warunkiem, że zastosowane paliwo jest suche. Dlatego należy zadbać o to, aby tam, gdzie jest ono składowane, nie doszło do zawilgocenia. Ze względu na budowę rozróżniamy: najtańsze, o niskiej sprawności kotły ze spalaniem górnym; kotły ze spalaniem dolnym; zgazowujące; retortowe.
Stare dobre drewno
Najbardziej popularnym i łatwo dostępnym paliwem ekologicznym jest drewno. W formie nieprzetworzonej występuje w postaci: kory, igliwia, liści, zrębków, gałęzi, wiórów, trocin. Przetworzone drewno to brykiety i pelety. Duże nadzieje pokłada się w drewnie wiklinowym, pochodzącym z krzewiastych gatunków wierzby, która uprawiana jest na plantacjach energetycznych. Roślina ta rośnie bardzo szybko i, jako paliwo, jest bardzo wydajna.
Słoma i biogaz
Jako źródło energii można również wykorzystać słomę z postaci balotów, czyli sprasowanych brył w kształcie walca. Ze spalenia 1,7 tony słomy uzyskuje się tyle samo energii, co ze spalenia tony węgla. Do spalania słomy należy używać specjalnie skonstruowanych kotłów.
Warto odnotować, że istnieje już metoda ogrzewania domów na biogaz. Powstaje on wskutek fermentacji metanowej ścieków miejskich, odchodów zwierząt hodowlanych, odpadów z przemysłu spożywczego i innych odpadów organicznych. Jednak, ze względu na wysokie koszty instalacji, jest to sposób mało popularny.
Paliwami przyszłości mają szansę stać się wodór, alkohol metylowy i metan. Używa się ich do wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej w ogniwach paliwowych.
Dodaj komentarz