Dobrze zaprojektowane i wykonane ogrzewanie podłogowe zapewnia wyższy komfort cieplny niż tradycyjne grzejniki, a dzięki specyficznej formie przekazywania ciepła umożliwia oszczędność energii. Poznaj i porównaj najważniejsze parametry obu systemów, aby właściwie dobrać system grzewczy dla swojego domu.
Ogrzewanie podłogowe polega na oddawaniu ciepła nagromadzonego w kilkucentymetrowej warstwie wylewki betonowej, która ogrzewa się od zatopionych w niej elementów grzejnych: rur transportujących ciepłą wodę lub elektrycznych przewodów oporowych. Dobrze zaprojektowane i wykonane zapewnia wyższy komfort cieplny niż tradycyjne grzejniki, a dzięki specyficznej formie przekazywania ciepła umożliwia oszczędność energii.
Wymagania techniczne
Przy stosowaniu ogrzewania podłogowego ważne jest odpowiednie ocieplenie ścian (wymagany współczynnik przenikania ciepła wynosi U<0,35) i szczelne okna (U<2,0 W/m²K).
Wielkości grzejnika podłogowego po jego zainstalowaniu nie można zmienić. Projekt instalacji grzewczej opiera się na projekcie architektonicznym. Jeśli w stosunku do tego projektu w trakcie budowy domu są dokonywane jakieś zmiany, np. zmienia się grubość izolacji, zwiększa liczbę czy powierzchnię okien, trzeba o tym zawiadomić projektanta instalacji, ponieważ późniejsze próby zwiększenia mocy ponad maksymalną, wyliczoną w projekcie, grożą przegrzewaniem podłogi.
Izolacja podłoża. Podstawowym warunkiem dobrego funkcjonowania ogrzewania podłogowego jest staranna izolacja podłoża. Jeśli budujemy dom niepodpiwniczony, to minimalna grubość izolacji powinna wynosić 10 cm. W domach podpiwniczonych oraz dla przegród między stropami izolacja powinna wynosić co najmniej 5 cm (nad piwnicą nieogrzewaną 7 cm).
Zamiast zwykłego styropianu FS 20, lepiej zastosować specjalnie do tego przystosowane płyty ze styropianu lub poliuretanu, które odbijają ok. 90% promieniowania cieplnego, emitowanego przez każdy rodzaj ogrzewania podłogowego.
Te przeznaczone do ogrzewania wodnego mają wyżłobienia, w których układa się instalacje. Dostępne są w wersji z krawędziami frezowanymi na zakład, co ułatwia szczelne ułożenie izolacji. Standardowe wymiary to: 100x50x4,5 cm.
Pod ogrzewanie elektryczne stosuje się płyty oklejone folią refleksyjną (pokrytą siatką wzmacniającą), która odbija ciepło i zwiększa wytrzymałość płyty na ściskanie. Ich standardowe wymiary to: 100x25x3 lub 5 cm. Na czas transportu można je zwinąć w rulon.
Układanie. W łazience nie układa się rur grzejnika wodnego pod wanną i brodzikiem. Przed ułożeniem ogrzewania w kuchni lub garderobie trzeba zaplanować rozmieszczenie stałej zabudowy, aby ominąć te miejsca. Elektryczne ogrzewanie podłogowe nie powinno być układane także pod masywnymi meblami ruchomymi (łóżka, szafki, kredensy), jeżeli nie mają nóżek wysokości co najmniej 5 cm. Nieprzestrzeganie tej zasady może spowodować awarię systemu w wyniku miejscowego przegrzania.
Materiał wykończeniowy. Decyzja o tym, czym wykończymy podłogę, powinna zapaść na etapie projektu, bo każdy materiał inaczej przewodzi ciepło. Rodzaj posadzki będzie decydował między innymi o doborze średnic przewodów i odstępach między nimi. Bardzo ważne jest też, by materiały, z których zostaną wykonane posadzki, nie miały zbyt dużego oporu cieplnego. Najbardziej odpowiednie są terakota, gres, kamień naturalny. Decydując się na wykładzinę, drewno lub panele, trzeba sprawdzić, czy dany materiał nadaje się do wykończenia ogrzewanej podłogi.
Elementy grzewcze
Wodne. W tych systemach woda grzewcza płynie w rurach ułożonych na izolacji cieplnej i przeciwwilgociowej. Najwygodniej jest stosować izolacje systemowe, w których obie warstwy – cieplna i przeciwwilgociowa – są ze sobą zespolone.
Rury muszą być wytrzymałe, odporne na korozję i szczelne. Do ogrzewania podłogowego stosuje się rury miedziane, rury wielowarstwowe z tworzyw z wkładką aluminiową oraz rury z tworzyw sztucznych z barierą antydyfuzyjną: polietylenu, polietylenu sieciowanego, polibutylenu, rzadziej polipropylenu.
Elektryczne. W tych systemach czynnikiem grzewczym jest prąd, przepływający przez przewody oporowe, w wyniku czego wydziela się ciepło. Aby podłoga grzała, trzeba w niej ułożyć kable, maty lub folie grzejne.
1. Kable grzejne są najczęściej stosowanym rozwiązaniem. Zbudowane są z czterech warstw: drutu oporowego zwanego też żyłą grzejną (specjalny stop metali), izolacji (z tworzywa sztucznego), tzw. ekranu (zwykle miedzianego), który stanowi zabezpieczenie przeciwporażeniowe i eliminuje pole elektryczne, oraz osłony (najczęściej z pcw). Mogą być jedno- lub dwużyłowe. Kable jednożyłowe mają jeden przewód (żyłę), którym płynie prąd. Aby przepływ prądu był możliwy, trzeba zamknąć obwód elektryczny, czyli tak ułożyć kabel, żeby połączyć jego koniec z początkiem (tzw. zasilanie dwustronne).
W kablu dwużyłowym znajdują się dwie żyły: grzejna i powrotna, co umożliwia zasilanie jednostronne. Końce żył z jednej strony kabla są fabrycznie zwarte, a z drugiej – przyłączone do napięcia zasilającego (zazwyczaj przez wyłącznik termostatu).
Budowa kabla, a więc i sposób zasilania ma istotny wpływ na powstawanie pól magnetycznych. Dlatego niektórzy producenci zalecają w pomieszczeniach, gdzie stale przebywają ludzie, stosować kable dwużyłowe, wytwarzające znikome pole.
Kable są sprzedawane w zestawach kilku-, kilkunasto- i kilkudzięsięciometrowych. Zestawy mają określoną moc cieplną, która zależy od mocy jednostkowej kabla i jego długości w zestawie.
2. Maty grzejne są to maty z włókien szklanych lub tworzywa sztucznego z wplecionym cienkim kablem – przewodem grzejnym.
W klasycznych matach grzejnych stosuje się przewody jednożyłowe. Grubość maty nie przekracza 3 mm. Niektórzy producenci proponują też maty z przewodami dwużyłowymi, są one wtedy grubsze. Maty kupuje się w zestawach o różnej powierzchni i mocy grzejnej. Stałym wymiarem maty grzejnej jest szerokość, np. 0,5 m, poszczególne zestawy różnią się długością i mocą całkowitą. Najczęściej oferowane są maty o mocy jednostkowej 100 W/m², przeznaczone do dogrzewania pomieszczeń. Jako podstawowy system ogrzewania polecane są maty o mocy 150-160 W/m².
3. Folie grzejne wykonane są z płaskich drutów aluminiowych zatopionych w folii poliestrowej. Grubość folii wynosi ok. 0,2 mm. Folie kupuje się w zestawach, składających się z modułów grzewczych. Uszkodzenie jednego modułu nie zakłóca pracy zestawu.
Maty i folie grzejne są droższe od kabli i rzadziej stosowane, stanowią jednak dobre rozwiązanie, jeżeli decydujemy się na ten rodzaj ogrzewania w fazie wykończenia domu, gdy są już ustalone wysokości pomieszczeń, drzwi i okien, ponieważ podnoszą poziom podłogi zaledwie o 1-2 cm.
Dodaj komentarz