Okrągłe, trójkątne, łukowate. Okna o kształtach innych niż prostokątne rzadko goszczą w naszej architekturze. A może warto zaryzykować i odejść od tradycyjnej formy, przesłoniętej wzorzystymi firankami, i pokusić się o produkt, który swym kształtem umili każdy, nawet nieciekawy, widok… za oknem?
W naszych ścianach wciąż triumfalnie tkwią śnieżnobiałe lub brązowe prostokąty z PVC i drewna. Ewentualne „szaleństwo” to ozdobne szprosy. A przecież współczesna architektura aż prosi się, aby odejść od form zasiedziałych na rzecz bardziej „rozbuchanych” – większych, o innych kształtach, w różnej kolorystyce. Tym bardziej, że każdy z szanujących się producentów okien dysponuje produktami o różnych formach, począwszy od łukowatych i okrągłych, aż po trójkątne i pięciokątne. A jeśli żadna z propozycji nam się nie spodoba, możemy zamówić u producenta niemal każdy nieregularny zarys ramy, który sprawdzi się nie tylko w naszym domu, ale również w karczmie czy motelu.
Plastik czy drewno?
Okna o nietypowym kształcie wykonywane są wyłącznie na indywidualne zamówienie inwestora. Mogą być zrobione z drewna, PVC lub aluminium. Najbardziej „plastycznym” materiałem jest drewno. Okna z tego surowca mogą mieć właściwie dowolne wymiary, a ograniczeniem jest jedynie wielkość dostępnych na rynku szyb zespolonych oraz wytrzymałość okuć.
– Nie bez znaczenia jest oczywiście urok drewna i sam fakt, iż to właśnie okna z naturalną strukturą barw powłok malarskich idealnie komponują się z domami drewnianymi. Praca nad nowoczesnym kształtem stolarki okiennej, a jednocześnie podkreślenie architektonicznego piękna domu drewnianego, jest obecnie trendem wielu pracowni architektonicznych i projektowych – mówi technolog Augustyn Zioło z firmy Stolbud Włoszczowa.
Z kolei profile wykonane z PVC wymagają wzmocnienia – jest to ważne chociażby przy oknach łukowatych i okrągłych, które nie mogą mieć zbyt dużej powierzchni ze względu na niewystarczającą sztywność konstrukcji.
Jak i gdzie?
Decyzja o tym, że elewację budynku będą zdobić okna o nietypowych kształtach, powinna zapaść na etapie projektu. Po pierwsze, nie w każdym miejscu jest możliwe zamontowanie takiej konstrukcji, a po drugie, okna niestandardowe charakteryzują się pewnymi ograniczeniami, np. nie mogą być całkowicie otwierane lub uchylane. Dlatego warto wcześniej sprawdzić, czy usytuowanie przeszklenia w wybranym przez nas miejscu nie wpłynie w przyszłości na komfort użytkowania.
Ważna funkcjonalność
W poszukiwaniu kształtów nietypowych nie można zapomnieć o tym, że okno ma przede wszystkim spełniać swoją podstawową funkcję, czyli naturalnie doświetlać pomieszczenia w domu. Zbyt mała powierzchnia przeszkleń sprawi, że ilość docierającego światła może być niewielka, co będzie bardzo uciążliwe szczególnie w pochmurne dni.
Z kolei okna zbyt duże mogą przyczynić się w lecie do nadmiernego nagrzewania pomieszczeń, zaś w zimie, jeśli nie zastosujemy odpowiednich zabezpieczeń, do ucieczki ciepła.
– W budownictwie domów drewnianych, w porównaniu do technologii np. murowanej, sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Po pierwsze, należy odpowiednio „dopasować” gabaryty okien i przeszkleń, a po drugie, nie bez znaczenia jest właściwe dobranie parametrów technicznych, a zwłaszcza izolacyjności termicznej – wyjaśnia Augustyn Zioło.
Okno jak mur
Z punktu widzenia energooszczędności, okno szczególnie o nietypowych kształtach stanowi newralgiczny element. Znajduje się w czołówce miejsc, przez które ucieka energia. Dlatego ważne jest, abyśmy wybrali rozwiązanie, które zapobiegnie utracie ciepła. Ale uwaga! Szyby o niskim współczynniku przenikania ciepła (im wartość współczynnika jest mniejsza, tym straty ciepła są niższe) nie rozwiążą problemu. Szyba jest bowiem tylko jednym z wielu elementów, które tworzą konstrukcję okna. Dlatego istotne jest, aby niski współczynnik przenikania ciepła charakteryzował nie tylko szybę, ale całe okno. Należy również wziąć pod uwagę poziom izolacyjności cieplnej okna. Współczynnik ten określa, jak duże są straty ciepła spowodowane przez różnicę temperatur wewnątrz pomieszczenia i na zewnątrz.
Dodaj komentarz