Zakup podłogi do każdego domu, niezależnie od tego, czy jest on drewniany, czy też murowany, nie jest sprawą prostą. Tym bardziej, że w handlu jest tak wiele rodzajów posadzek, że już samo zapoznanie się z ofertą może wywołać nie lada problem.
Wybierając posadzkę, kierujemy się przede wszystkim jej wyglądem oraz tym, czy będzie pasowała do wnętrza. Jednak najważniejsze jest, aby podłoga mogła nam służyć wiele lat i przez ten czas wyglądać tak, jakby była niedawno kupiona. Ważne jest też, aby nie skrzypiała i nie przenosiła odgłosów kroków, czyli była cicha.
Podstawowym kryterium, którym powinniśmy się kierować przy wyborze okładziny podłogowej, jest jej przeznaczenie. Musimy więc odpowiedzieć sobie na pytanie, czy pomieszczenie, w którym ją ułożymy będzie wilgotne i jak duże będzie w nim natężenie ruchu.
W łazience i kuchni podłoga jest narażona na kontakt z wodą. Nie poleca się tam stosowania podłóg z drewna, które pod wpływem wilgoci mogłyby się zniszczyć. Do tego rodzaju pomieszczeń nadaje się też niewiele paneli laminowanych. Miejsca te są też często odwiedzane, dlatego najlepiej sprawdzą się w nich płytki ceramiczne, klinkierowe lub kamienne. Najrzadziej przebywa się w sypialni, dlatego podłoga w niej jest najmniej eksploatowana. W tym pomieszczeniu możemy mieć praktycznie każdy rodzaj podłogi. Choć, ze względu na to, że są zimne, nie poleca się płytek ceramicznych.
Myśląc o domu drewnianym, nie wyobrażamy sobie innego materiału na podłogi niż drewno. W tym przypadku wybór powinniśmy uzależnić od jego gatunku, który jest wyznacznikiem twardości posadzki, a tym samym jej wytrzymałości. Do najodporniejszych na uszkodzenia zaliczane są drewna egzotyczne, takie jak merbau, mutenye, sukupira czy jatoba. Najbardziej miękka jest tradycyjna sosna, która podobnie jak brzoza, olcha i wiąz bez problemów sprawdzi się w sypialniach. Dużą twardością wśród rodzimych gatunków drewna charakteryzują się dąb, jesion i grab, a więc można wykorzystać je jako podłogę w salonie.
Decydując się na panele laminowane, warto zwrócić uwagę na stopień ścieralności. Im jest on wyższy, tym trwalsza będzie powłoka. Symbol AC 3 oznacza, że panele nadają się do pomieszczeń o średnim natężeniu ruchu, natomiast te oznakowane symbolem AC 5 są najbardziej wytrzymałe i sprawdzą się w mocno eksploatowanych pomieszczeniach użyteczności publicznej. Do częściej wykorzystywanych pokoi w domu z powodzeniem wystarczą deski z sygnaturą AC 4. Powinniśmy zwrócić też uwagę na odporność powłoki paneli na odbarwienia, zarysowania i akustykę.
Dodaj komentarz