Wybór urządzenia zależy od tego czy chcesz chłodzić cały dom, czy tylko kilka wybranych pomieszczeń.
Do niedawna niewiele osób brało w ogóle pod uwagę możliwość instalowania w budynku jednorodzinnym klimatyzacji. Była ona zarezerwowana wyłącznie dla ekskluzywnych biur czy sklepów. Czasy się zmieniły. Klimatyzacja przestała być luksusem. Pojawiła się w osiedlowych sklepach, niewielkich biurach, samochodach ze średniej półki i wreszcie w coraz większej ilości domów jednorodzinnych.
Urządzenia są tańsze
Przyczyn wzrostu popularności klimatyzacji jest kilka. Chyba podstawową jest znaczny postęp technologiczny, który pozwolił na zdecydowane obniżenie cen urządzeń. Przystępne ceny sprawiły, że stały się one dostępne dla dużo większej grupy ludzi. Drugą sprawą jest coraz częstsza rezygnacja z wentylacji grawitacyjnej na rzecz mechanicznej. Możliwość połączenia instalacji wentylacyjnej, klimatyzacyjnej i grzewczej przy wykorzystaniu tych samych przewodów, wentylatorów i filtrów dodatkowo pomniejsza koszt inwestycji. Groźby klimatologów dotyczące globalnego ocieplenia też robią swoje. Do tego dochodzi jeszcze chęć wykorzystywania w możliwie najlepszy sposób energii słońca do ogrzewania domu zimą, czyli duże przeszklenia od strony południowej, które, niestety, również latem dogrzewają. Z tego powodu coraz częściej mieszkańcy domów jednorodzinnych postanawiają zabezpieczyć się przed wysokimi temperaturami.
Przeciwnicy klimatyzacji co prawda twierdzą, że przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach sprzyja przeziębieniom – w związku z dużymi różnicami między temperaturą wewnętrzną i zewnętrzną oraz powoduje wysuszenie spojówek i nasila objawy alergii. Zwolennicy ripostują, że jest to spowodowane nieumiejętnością instalatorów i osób obsługujących klimatyzację. Owszem, źle ustawiona czy zaprojektowana instalacja może powodować różne dolegliwości, natomiast poprawnie działająca zdecydowanie poprawia komfort przebywania w pomieszczeniu i nie powoduje negatywnych skutków.
Zadania klimatyzacji
Właściwe parametry powietrza to przede wszystkim odpowiednia temperatura i wilgotność. Suche powietrze powoduje, że częściej zapadamy na infekcje górnych dróg oddechowych, wilgotne sprzyja rozwojowi groźnych dla zdrowia bakterii. Równie ważna dla osób przebywających w pomieszczeniu jest odpowiednia ilość tlenu (świeżego powietrza), brak zanieczyszczeń i prędkość przemieszczania się powietrza.
Nowoczesne systemy pozwalają, poza sterowaniem temperaturą, na utrzymywanie odpowiedniej wilgotności, oczyszczanie i nawilżanie powietrza. Automatyka sterowana pilotem lub panelem umieszczonym na ścianie dostosowuje parametry powietrza do cyklu dobowego i warunków panujących na zewnątrz, tak aby nie było zbyt dużych różnic, które mogłyby spowodować przeziębienia domowników.
Temperatura pomieszczenia nie powinna być zbyt niska. Jeśli np. na zewnątrz jest 250C, wewnątrz nie powinno być mniej niż 230 C, zaś przy zewnętrznej 300 C – ok. 260 C. Różnica nie powinna być większa niż ok. 70 C.
Nad wszystkimi tymi parametrami może zapanować tylko rozbudowana instalacja wentylacyjno-klimatyzacyjno-grzewcza. Najprostsze klimatyzatory mają na ogół tylko funkcję chłodzenia, rzadko również grzania, natomiast o odpowiednią wilgotność, czystość i wymianę powietrza musimy zadbać w inny sposób.
Sposób działania klimatyzatora
Ze względu na budowę i sposób działania klimatyzator niewiele różni się od dobrze znanej lodówki czy dużo mniej znanej pompy ciepła. Poza parownikiem, sprężarką i skraplaczem w klimatyzatorze znajdują się jeszcze zawór rozprężny, filtry powietrza i wentylatory. Zadaniem filtrów jest oczyszczanie powietrza z wszelkich zanieczyszczeń, takich jak kurz (filtry siatkowe), bakterie (elektrostatyczne) i zapachy (z aktywnym węglem). Klimatyzatory mające funkcję regulowania wilgotności powietrza mają dodatkowo nawilżacz parowy.
Dodaj komentarz