Wykorzystanie projektu gotowego ma ułatwić i przyśpieszyć inwestorowi realizację budowy domu. Stanie się to jednak pod warunkiem, że prawidłowo podejdziemy do tego tematu. Od zakupu lub posiadania działki – nigdy odwrotnie.
Jak wybrać projekt gotowy, aby odpowiadał naszym potrzebom i wyobrażeniom, a przy tym odpowiadał przepisom techniczno-budowlanym i spełniał warunki określone w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego? Różnorodność i ilość propozycji jest imponująca, jednak wybór odpowiedniego projektu gotowego wcale nie jest przez to łatwiejszy. Oczywiście stwarzanie inwestorowi możliwości dokonania wyboru projektu spośród wielu rozwiązań, ma na celu trafienie w jego potrzeby i gust. Jednak, aby wybrany projekt gotowy był rzeczywistym strzałem w dziesiątkę, trzeba jeszcze przed przystąpieniem do przeglądania projektów gotowych, posiadać odpowiednie narzędzia i wiedzę. W wyborze pomocne może okazać się wyjaśnienie i przeanalizowanie kilku zasadniczych problemów, zaprezentowanych poniżej w 5 krokach.
1. Najpierw działka, potem projekt
Jeszcze przed zakupem działki inwestor powinien zainteresować się określonymi w planie warunkami, jakie na danym terenie musi spełniać budynek. Pozwoli to uniknąć przykrego zderzenia naszych oczekiwań z rzeczywistością. Może się bowiem okazać, że nasz wymarzony model domu nie spełnia wymogów zawartych w planie. Należy więc wybierać działkę pod kątem dopuszczalnej zabudowy.
Nawet jeśli nie jesteśmy jeszcze prawnym właścicielem działki, mamy prawo wystąpić o tzw. wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. W związku z tym, że niestety wiele gmin nie ma jeszcze sporządzonych takich planów, wypis i wyrys zastępuje decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Jeśli mamy szczęście i nasza działka znajduje się na terenie, dla którego taki plan został przygotowany, w ciągu kilku dni otrzymamy niezbędne dokumenty (wydaje je odpowiedni organ administracji architektoniczno-budowlanej, np. urząd gminy; pobierana jest za to opłata). W przypadku kiedy brak jest miejscowego planu, musimy czekać na sporządzenie decyzji o warunkach zabudowy dla naszego terenu. Oczekiwanie na dokument może być długie. Na późniejszym etapie jest on załączany do dokumentacji technicznej i niezbędny do podjęcia działań projektowych.
2. Przymierzamy projekt do działki
Na wybór projektu gotowego duży wpływ ma wrażenie, jakie robią wizualizacje domu. Musimy jednak pamiętać, że dom z projektu gotowego tak naprawdę „zawieszony jest w próżni” lub istnieje w wirtualnej przestrzeni. Piękny rustykalny dworek umieszczony na wizualizacji wśród bujnej, wysokiej zieleni dorodnych dębów, na dużej działce w otoczeniu lasu lub łąki inaczej będzie wyglądał niż na mniejszej działce w sąsiedztwie domów o zupełnie innym charakterze. Rozwiązaniem nie jest oczywiście kopiowanie pomysłów sąsiadów, szczególnie gdy ich domy zupełnie nam nie opowiadają i mamy swoją odmienną wizję. Jednorodność zabudowy powinno zapewnić zastosowanie się do wytycznych miejscowego planu.
Warto więc przymierzyć wybrany przez nas projekt do działki i jej otoczenia: wybrać się na nią z elewacjami, wizualizacjami budynku, spróbować sobie go wyobrazić w tym konkretnym miejscu. Można też zamówić wizualizacje wpasowane w zdjęcia z naszej działki.
Oczywiście możemy wybudować wysoki płot i odgrodzić się od sąsiadów, ale zarówno ze względów dobrosąsiedzkich, jak i estetycznych, nie jest to najlepsze rozwiązanie. Na szczęście ilość i różnorodność projektów gotowych umożliwia wybranie pasującego do naszej działki oraz otoczenia.
Usytuowanie domu względem stron świata jest jedną z ważniejszych kwestii, a często inwestor o niej zapomina lub przypomina sobie za późno, gdy projekt jest już kupiony. Powoduje to niepotrzebne komplikacje: żeby „wpasować” dom w działkę trzeba robić poważne zmiany, co wiąże się z dodatkowymi kosztami, a także wpływa na styl architektoniczny budynku, który może różnić się od pierwowzoru i to na niekorzyść. Prawidłowe usytuowanie budynku względem stron świata wpływa także na funkcjonalność i energooszczędność budynku (zużycie prądu na dogrzanie i doświetlenie). Warto przecież od początku starać się ograniczać koszty utrzymania domu. Ten problem należy rozwiązywać przy pomocy architekta adaptującego.
Przed rozpoczęciem poszukiwań projektu, należy dokładnie poznać walory krajobrazowe terenu: dowiedzieć od sąsiadów, jak zamierzają sytuować swoją nieruchomość, wybrać się na działkę w różnych porach dnia, roku. Czynnikiem decydującym będzie określenie położenia dojazdu względem stron świata. Jeśli dojazd do naszej działki jest, np. od zachodu albo południa, to musimy mieć świadomość, że według większości projektów gotowych taras będzie zlokalizowany od wschodu czy wręcz północy. Uniknąć takiej sytuacji można szukając projektu gotowego, w którym zastosowano rozwiązanie przewidujące lokalizację dojazdu od zachodu, a nie północy.
Sposób usytuowania działki względem stron świata wpływa na układ pomieszczeń we wnętrzu. Inwestor decydując się na wybór projektu typowego musi mieć świadomość, że pozbawia się możliwości indywidualnego rozplanowania pomieszczeń. Każdy projekt typowy będzie swoistym kompromisem.
Dodaj komentarz